Прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК: порядок від Мінфіну

08.01.2020, 05:30

За матеріалами видання

Інтерактивна бухгалтерія

Наказом від 12.12.2019 р. № 520 Мінфін затвердив Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — Порядок № 520). Новий документ набрав чинності 14.12.2019 (опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» за 14.12.2019 р. № 241).

Причини появи Порядку № 520

До цього комісії ДФСУ приймали рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК, керуючись нормами Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117(далі — Порядок № 117). Загалом відбулася сепарація (відокремлення) порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК від загального порядку блокування ПН/РК. Та головне — відбулася зміна автора документа. Ним став Мінфін. Власне, саме Мінфін, а не КМУ за приписами п. 20.2 ПКУ повинен визначати порядок, за яким податківці прийматимуть рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК у ЄРПН. Тож, цього разу все зроблено з дотриманням регуляторних процедур.

Спонукали Мінфін затвердити новий документ, мабуть, судові рішення. Зокрема, Окружний адміністративний суд м. Києва, розглядаючи спір щодо правомірності норм урядового Порядку № 117, дійшов такого висновку: усупереч вимогам ПКУ, п.п. 20, 21 цього Порядку визначають підстави для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації ПН/РК, хоча ПКУне надавав КМУ такого права (див. рішення від 05.06.2019 р. у справі № 826/12108/18). Погодилися з колегами судді Шостого апеляційного адміністративного суду в постанові від 10.12.2019 р.

Тож, аби механізм блокування ПН/РК працював безперебійно, податківці 11.12.2019 надсилають касаційну скаргу на вказані вище судові рішення до Верховного Суду, а Мінфін 12.12.2019 затверджує Порядок № 520.

Далі ухвалою Верховного Суду від 16.12.2019 р. у справі № 826/12108/18 зупинено дію рішення першої й апеляційної інстанцій, якими було визнано неправомірним блокування ПН/РК і прийняття рішень комісіями ДФСУ про реєстрації/відмову в реєстрації ПН/РК згідно з горезвісною постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117.

Отже, сьогодні маємо два діючих нормативних документи, які визначають порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК у ЄРПН:

Фактично зупиняти блокування ПН/РК податківці не планують за будь-якого сценарію. Бо найближчим часом очікуємо на затвердження нового урядового документа щодо блокування ПН/РК у ЄРПН, який має замінити на посту горезвісну постанову КМУ № 117 (див. проект постанови КМУ «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»).

Чи змінилося щось у порядку прийняття Рішень

Майже ні.

Письмові пояснення та копії документів для розблокування платники ПДВ, як і раніше, мають право подати до контролюючого органу протягом 365 к.дн., що настають за датою виникнення ПДВ-зобов’язання, відображеного у заблокованій ПН/РК. Такі документи подають лише в електронній формі (п. 6 Порядку № 520, п. 15 Порядку № 117). При цьому один «розблокувальний» пакет документів можна подати до декількох ПН/РК, якщо такі ПН/РК складено на одного отримувача – платника ПДВ за одним і тим самим договором або якщо в таких ПН/РК відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів УКТ ЗЕД або кодами послуг за ДКПП).

І тепер Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (далі — Рішення) комісія регіонального рівня приймає протягом 5 роб. дн., що настають за днем отримання пояснень та копій документів,і надсилає платникові в порядку, установленому ст. 42 ПКУ (п. 3 Порядку № 520, п. 23 Порядку № 117).

Та й форма власне Рішення не змінилася.

Єдине, що підкоригували, — це дату набрання чинності Рішеннями. У п. 12 Порядку № 520прописали, що рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК у ЄРПН набирає чинності в день прийняття відповідного рішення. Тоді як раніше такі Рішення набирали чинності після реєстрації їх у Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена (п. 22 Порядку № 117). Тим часом чіткого строку для реєстрації рішення в такому Реєстрі не було. Тож, маючи бажання, з реєстрацією Рішення про реєстрацію ПН/РК можна було не надто поспішати.

Ольга КЛЕБАН,

експерт з обліку й оподаткування

Онлайн-сервіс Liga:REPORT – це сучасний,  швидкий та простий інструмент для подання звітності до усіх держорганів.

Підприємці обирають Liga:REPORT тому що:

  • легко складати та подавати звіти до ДФС, ПФУ та Статистики навіть для неспеціалістів
  • доступ онлайн звідусіль
  • чат-підтримка
  • усі необхідні звіти в обраному
  • однакова ціна для ФОП-платників і неплатників ПДВ
  • миттєва онлайн-оплата

  • Категорії новин
  • Останні новини
  • Будьте в курсі