За матеріалами видання 

Інтерактивна бухгалтерія

Разом із перезавантаженням системи контролю за обігом пального СЕАРП та СЕ з 01.07.2019 буде змінено форму акцизної накладної та правила її складання. На жаль, судячи з усього, ознайомлюватися з новаціями й відшліфовувати застосування нових правил платникам паливного акцизу доведеться буквально з коліс: станом на кінець червня зацікавленим особам відомо тільки про проект наказу Мінфіну, який затверджує нові бланки та порядок їх заповнення.

Яку акцизну накладну та розрахунок коригування складатимемо

У зазначеному вище проекті наказу Мінфіну йдеться про спеціальні форми акцизної накладної форми «П» та розрахунку коригування акцизної накладної форми «П», які використовуватимуть платники паливного акцизу (форми «С» призначено для платників акцизу зі спирту етилового).

Нова форма акцизної накладної містить одразу сімнадцять обов’язкових реквізитів (п. 231.1 ПКУ): від номера акцизної накладної й примірника і до адреси місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб’єкт господарювання — неплатник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки. Передбачаємо, що помилки у всіх цих обов’язкових реквізитах можуть виявитися фатальними і потягти за собою нарахування санкцій.

Коли складають і хто реєструє акцизну накладну

Акцизну накладну складає особа, яка зареєстрована платником акцизного податку з реалізації пального, у разі (пп. пп. 231.1, 231.3 ПКУ):

 • ввезення пального на митну територію України, у тому числі з наданням векселя згідно зі ст. 229 ПКУ;
 • реалізації пального у тлумаченні пп. 14.1.212 ПКУ (акцентуємо увагу, що тут ідеться не лише про продаж у побутовому розумінні, а також про відвантаження з одного акцизного складу на інший, які належать одному власнику, а також про власне споживання пального).

Залежно від виду операції особа-постачальник складає акцизну накладну в одному або двох примірниках.

Зокрема, особа, яка реалізує пальне, складатиме акцизну накладну в одному примірнику в разі реалізації пального з акцизного складу / акцизного складу пересувного:

 • для власного споживання чи промислової переробки або на обсяги втраченого/зіпсованого/знищеного пального;
 • будь-яким іншим особам — неплатникам податку.

Також в одному примірнику складатиме акцизну накладну особа, яка ввозить пальне на митну територію України.

Своєю чергою особа, яка реалізує пальне, зобов’язана скласти акцизну накладну в двох примірниках у разі реалізації пального або спирту етилового:

 • з акцизного складу до іншого акцизного складу, у тому числі через трубопровід або з використанням акцизного складу пересувного, у разі якщо до реалізації пального або спирту етилового такий інший акцизний склад уже відомий;
 • з акцизного складу до акцизного складу пересувного;
 • з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного;
 • з акцизного складу пересувного до акцизного складу.

При цьому сама особа, яка реалізує пальне, реєструє в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі — ЄРАН) тільки перший примірник, а другий — надсилає отримувачу, зареєстрованому платником паливного акцизу.

Серед пропозицій, які містить проект наказу Мінфіну, зазначено: в одному документі (акцизній накладній) може бути зазначено операцію виключно за одним кодом УКТ ЗЕД (10 знаків без крапок чи розділових знаків) (п. 10 розд. І проекту Порядку). Тобто вона міститиме тільки один рядок у табличній частині. Зачекаємо, чи залишиться такий припис в остаточному варіанті відповідного нормативного документа.

Реєстрація в ЄРАН другого примірника — це відповідальність отримувача пального. Від своєчасної реєстрації залежить не лише нарахування штрафу в розмірі від 2% до 40% від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального (п. 1202.2 ПКУ), а й, що не менш важливо, збільшення реєстраційного ліміту в СЕАРП та СЕ для подальшої реєстрації власних акцизних накладних. Акцентуємо увагу і нових, і вже наявних платників паливного акцизу: сама собою реєстрація першого примірника акцизної накладної не збільшить розміру реєстраційного ліміту отримувача такого пального в СЕАРП та СЕ. Для цього отримувач мусить зареєструвати другий примірник (див. п. 232.3 ПКУ). І навіть якщо постачальник і отримувач є однією особою (наприклад, у разі відвантаження з одного акцизного складу на інший), доведеться реєструвати окремо перший і другий примірники (п. 231.3 ПКУ).

Із 01.07.2019 суттєво зміняться терміни реєстрації акцизних накладних (див. табл.). Законодавець окремо не виписав граничні строки реєстрації акцизних накладних, які складають в одному примірнику (за винятком акцизної накладної на ввезення). Імовірно, тут слід орієнтуватися на загальні граничні строки реєстрації перших примірників. Зазвичай ідеться про реєстрацію «день у день» (п. 231.6 ПКУ).

Таблиця

Види операцій з пальним і порядок складання акцизної накладної

Вид операції

Термін реєстрації

першого примірника

другого примірника

Власне споживання чи промислова переробка День складання, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального Не складають
Втрачене, зіпсоване, знищене пальне День складання, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального.

Дозволено складати зведену акцизну накладну не пізніше останнього дня місяця

Реалізація пального суб’єкту господарювання — неплатнику, у тому числі отримувачу, який не є суб’єктом господарювання День складання, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального.

Дозволено складати підсумкову (на негоспсуб’єктів) та зведену (для безперервних постачань) акцизну накладну.

У разі реалізації з місця роздрібної торгівлі – 15 календарних днів з дати складання

Ввезення пального на митну територію України / вивезення пального з митної території України Не пізніше дня, наступного за днем оформлення митної декларації
Реалізація пального з акцизного складу День складання, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального.

Дозволено складати зведену (для безперервних постачань) акцизну накладну

Після фактичного отримання пального, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за днем отримання пального
Реалізація пального з пересувного акцизного складу до іншого пересувного акцизного складу День складання, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального
Реалізація пального з пересувного акцизного складу до акцизного складу Після фактичного отримання пального на акцизний склад, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою складання акцизної накладної
Розрахунок коригування Не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою його складання

Зверніть увагу!

Акцизні накладні, складені з 01.07.2019 по 31.07.2019, реєструють із 23.07.2019 по 15.08.2019 (п. 23 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ). Перший примірник акцизної накладної на імпортоване з 01.07.2019 по 15.07.2019 пальне реєструють із 16.07.2019 по 22.07.2019. Це викликано необхідністю реєстрації перехідних акцизних накладних на залишки пального у наявних платників паливного акцизу (див. далі).

Спеціальні правила для акцизних накладних на реалізацію кінцевим споживачам, на безперервні постачання, на втрачене пальне

Як ви могли помітити, у певних випадках платнику паливного акцизу дозволяють відтермінувати складання або ж реєстрацію акцизної накладної. Розповімо про такі ситуації докладно.

По-перше, особливі правила спрацьовують у разі реалізації пального з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним.

За таких умов акцизну накладну можна складати за щоденними підсумками операцій(якщо акцизні накладні не було складено на ці операції) за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є суб’єктом господарювання), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, яка реалізує пальне). Оскільки йдеться про кінцевих споживачів, які не є суб’єктами господарювання, постачальник пального може скласти тільки перший примірник акцизної накладної. Імовірно, що у більшості випадків такі акцизні накладні складатимуть на АЗС, де здійснюють роздрібний продаж пального. Отже, реєструвати їх можна протягом 15 календарних днів, наступних за днем складання (п. 231.6 ПКУ).

По-друге, можна скласти зведену акцизну накладну не пізніше останнього дня місяця в разі забезпечення безперервного постачання .

Таку акцизну накладну складають для кожного отримувача пального — суб’єкта господарювання. Водночас ані ПКУ, ані проект Порядку не вимагають від покупців, на адресу яких складають акцизні накладні, мати статус платників акцизу (або ж, навпаки, не бути його платниками). Однак попередимо: якщо отримання пального здійснюватиметься через АЗС (місце роздрібної торгівлі), то покупець — платник паливного акцизу не отримає збільшення реєстраційного ліміту (п. 232.3 ПКУ). А от постачальник зможе скласти зведену акцизну накладну аж наприкінці місяця, а зареєструвати її ще протягом 15 календарних днів.

І, по-третє, не пізніше останнього дня місяця можна буде скласти акцизну накладну на весь обсяг втраченого пального. Ані законодавець у п. 231.3 ПКУ, ані чиновники у проекті Порядку не називають її зведеною, хоч вона й міститиме узагальнені відомості.

«Перехідні» акцизні накладні для наявних платників паливного акцизу

До 01.07.2019 платники паливного акцизу складали податкові накладні без прив’язки до певного акцизного складу. Тож і реєстраційний ліміт для них обчислювався загальний. Однак із 01.07.2019 кожен акцизний склад матиме окремий реєстраційний ліміт, у зв’язку з чим запроваджено деякі перехідні положення.

Зокрема, наявні платники паливного акцизу зобов’язані, по-перше, зареєструвати не пізніше 15.07.2019 всі акцизні накладні, складені до 30.06.2019. Зауважимо: імовірно, що після 15.07.2019 платники акцизу втратять можливість реєструвати акцизні накладні за період до 01.07.2019, навіть зі сплатою штрафу.

По-друге, вони мусять із 16.07.2019 по 20.07.2019 зареєструвати перший примірник акцизної накладної на залишки пального, які обліковуються станом на 01.07.2019.

По-третє, вони зареєструють у період з 16.07.2019 по 22.07.2019 другий примірник акцизної накладної, який пов’яже певні обсяги пального з реєстраційним лімітом акцизного складу, на якому вони зберігаються.

Окрім того, також із 16.07.2019 по 22.07.2019 імпортери зможуть зареєструвати перший примірник акцизної накладної на обсяги ввезеного з 01.07.2019 по 15.07.2019 пального.

Щоправда, з огляду на перенесення термінів реєстрації липневих акцизних накладних (як внутрішніх, так і на імпорт), маємо певну неузгодженість. Зокрема, у разі імпорту перший примірник акцизної накладної під час імпорту пального за допомогою транспортних засобів послуговує для отримання таким транспортним засобом статусу пересувного акцизного складу та внесення його до Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий (пп. 230.1.5 ПКУ, ІПК ДФСУ від 11.04.2019 р. № 1559/6/99-9-12-02-02-15/ІПК). Водночас переміщення пального на транспортному засобі, який не зафіксовано в зареєстрованій акцизній накладній (це один із її обов’язкових реквізитів), заборонено. Така сама ситуація і з реєстрацією внутрішніх акцизних накладних. Тож наразі складно прогнозувати, за якими правилами здійснюватимуть транспортування пального на пересувних акцизних складах протягом липня.

Нарешті повідомимо про спеціальне правило щодо нумерації акцизних накладних, про яке йдеться в проекті наказу Мінфіну (п. 7 розд. І проекту Порядку): у 2019 році здійснюється окрема наскрізна нумерація акцизних накладних, розрахунків коригування акцизних накладних, складених:

 • із 01.01.2019 по 30.06.2019;
 • із 01.07.2019 по 31.12.2019.
Хто складає і реєструє розрахунки коригування

Розрахунок коригування до акцизної накладної форми «П» складає особа, яка склала акцизну накладну. Примірників у розрахунку буде стільки, скільки примірників мала акцизна накладна. Попри оновлення змісту ПКУ, у його п. 231.7 містяться застарілі правила реєстрації розрахунку коригування, згідно з якими розрахунок коригування реєструє:

 • постачальник, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального;
 • отримувач пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального.

Однак у проекті наказу Мінфіну чиновники врахували, що з 01.07.2019 складатимуть один або два примірники акцизної накладної. Тож вони пропонують здійснювати реєстрацію розрахунку коригування в ЄРАН за таким алгоритмом (п. п. 6 – 8 розд. V проекту Порядку).

Складені платником в одному примірнику розрахунки коригування акцизної накладної реєструються в ЄРАН особою, яка реалізує пальне, незалежно від того, чи передбачається зміна обсягів реалізованого пального.

Якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників не змінює обсягу реалізованого пального, примірники розрахунку коригування акцизної накладної реєструє в ЄРАН у порядку, передбаченому для акцизних накладних:

 • перший примірник — особа, яка реалізує пальне;
 • другий примірник — особа — отримувач пального (після отримання від особи, яка реалізує пальне, першого примірника розрахунку коригування акцизної накладної форми «П», зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних).

Якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального:

1) платник надсилає особі — отримувачу пального перший і другий примірники розрахунку коригування акцизної накладної форми «П»;

2) особа — отримувач пального реєструє в ЄРАН перший і другий примірники розрахунку коригування акцизної накладної форми «П».

Якщо виникає потреба збільшити реєстраційний ліміт

Коли платник паливного акцизу повинен зареєструвати акцизну накладну чи розрахунок коригування на збільшення, але в нього недостатній реєстраційний ліміт, він може сплатити відповідну суму акцизу на електронний рахунок, звідки кошти автоматично попрямують до бюджету (п. 22 Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою КМУ від 24.04.2019 р. № 408далі — Порядок № 408).

Однак, на відміну від чимось схожої системи адміністрування ПДВ, тільки переказати кошти недостатньо. Щоб СЕАРП та СЕ «зрозуміла», для якого саме акцизного складу і за яким видом пального платник акцизного податку має намір збільшити реєстраційний ліміт, потрібно скласти заявку на поповнення (коригування) залишку пального.

Пересічний платник паливного акцизу матиме справу з «основною» та «коригуючою» заявками. Остання стане у пригоді, якщо потрібно змінити показники раніше складеної та зареєстрованої основної заявки на поповнення (коригування) залишку пального, зокрема виправити помилки протягом 365 днів (принаймні, як випливає з п. 4 розд. VIII проекту Порядку, саме такий термін мають намір запровадити мінфінівці).

Крім того, імовірно, основною заявкою на поповнення скористаються нові платники паливного акцизу, які матимуть станом на 01.07.2019 залишки пального, що не обліковуються в СЕАРП та СЕ. За задумом чиновників, у період з 16.07.2019 по 20.07.2019 вони зможуть подати заявку на збільшення ліміту без сплати акцизного податку (п. 45 Порядку № 408). У проекті наказу Мінфіну такі заявки позначатимуть спеціальним кодом ознаки оподаткування «5», і їх неможливо буде скоригувати.

Денис ПЕТРИГА,

CAP, DipFM, DipMA