Не переказуватимемо повністю Порядок заповнення заявки — ви легко знайдете його за посиланням. Звернімо лише увагу на деякі нюанси під час заповнення.

У верхній частині форми ліворуч потрібно поставити «галочку»: навпроти відповідної речовини, що переміщуватиметься, — пального або спирту етилового. Праворуч зазначаємо, заявка подається на включення чи виключення ТЗ із Переліку. Оскільки наразі йдеться саме про подання заявки про переміщення, то слід поставити відмітку про включення.

Нумерація заявок у полі «Порядковий номер» має бути наскрізною протягом календарного року та не повинна починатися із цифри «0».

Реквізити суб’єкта господарювання Liga:REPORT проставляє автоматично, тому переходимо до табличної частини.

Двосимвольний код назви транспортного засобу для заповнення графи 1 беремо із чинної редакції Класифікатора видів транспорту. Для паливозаправника на базі вантажного автомобіля зазначаємо код 30.

Державний номер у графі 2 указується у стандартному форматі: дві літери регіону, чотири цифри, дві літери серії номера (наприклад, АІ6699ІА). Якщо ТЗ реєструвався до 2004 року, то номер містить 7 знаків (наприклад, 269-95ХВ). У будь-якому разі довжина номера не має перевищувати 8 знаків.

Ємність паливозаправника треба вказувати в метрах кубічних, а не в літрах. Ємність найпоширенішого ще з радянських часів паливозаправника АТМЗ-5,5, як видно з індексу моделі, — 5,5 м3. Цей показник необхідно брати з технічної документації на транспортний засіб.

На замітку

Як викладено в роз’ясненні з категорії 116.11 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua), з метою переведення обсягу пального в кубічні метри, якщо його визначено в інших одиницях виміру, використовують дані, зазначені в паспорті якості пального, сертифікаті відповідності тощо, зокрема, об’єм, маса, густина й температура, за якої визначалася густина.

Облік нафтопродуктів суб’єкти господарювання здійснюють відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв’язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 р. № 281/171/578/155.

Щодо заповнення даних про пункти навантаження та розвантаження — проблем не виникає, якщо обидва вони є стаціонарними й мають адресу. Проте якщо техніку заправляють у полі, можливі два варіанти заповнення:

— перший — зазначити місцезнаходження підприємства;

— другий — зазначити лише наявні дані про розташування земельних угідь, проставивши прочерки у відсутніх (вулиця, номер будинку тощо).

Головне — правильно вказати ідентифікатор об’єкта оподаткування (графа 14). Він має збігатися з наявними в господарства об’єктами з форми № 20-ОПП. За повідомленням ДПС, такий незбіг є однією з найпоширеніших причин відмови в реєстрації заявок.

Наприклад, якщо у формі № 20-ОПП підприємство зазначало об’єкт із кодом 703 «Трактор колісний», то у випадку заправки тракторів треба вказувати саме цей код.

І наостанок. Іще однією дуже поширеною помилкою є накладення на заявку додатково до кваліфікованого електронного підпису керівника юрособи, підприємця ще й підпису бухгалтера та печатки, неначе це податкова декларація. Зайві електронні підписи на заявці не потрібні.

Отже, бажаємо вам без зайвих проблем реєструвати заявки на переміщення пального. Головне, щоб техніка в полях була своєчасно заправлена, добре працювала та був гарний врожай.

Павло ЗАДОРОЖНИЙ,

консультант з оподаткування