Обираємо систему оподаткування для ІТ-компанії

21.05.2018, 03:49

Будь-яка компанія, яка легально веде бізнес, на початку створення має визначити для себе найбільш оптимальну систему оподаткування. Ця інформація допоможе зорієнтуватися в цьому питанні ІТ-компаніям. 

Загалом, суб’єкт IT-індустрії, який є юридичною особою, може обрати одну з таких систем оподаткування:

1) загальну (сплата податку на прибуток);

2) спрощену (сплата єдиного податку (далі – ЄП)).

Для наочності покажемо у вигляді порівняльної таблиці, чим відрізняються ці дві системи (див. табл. 1).

Таблиця 1

 

Запитання для порівняння Спрощенці (3-тя група ЄП) Загальносистемники (юрособи)
Які об’єкти оподаткування та ставки податку пропонує система? Будь-який дохід, отриманий протягом звітного періоду як у грошовій формі, так і в матеріальній або нематеріальній (п. 292.1 ПКУ).

До такого доходу застосовують ставки (п. 293.3 ПКУ):

3% – для платників ПДВ;

5% – для неплатників ПДВ.

 

У разі порушення правил перебування у 3-й групі ставка ЄП подвоюється відповідно на 6% і 10% доходу (п. 293.5 ПКУ)

Об’єктом оподаткування на загальній системі є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який оподатковується за ставкою 18%.

При цьому можливі два варіанти розрахунків об’єкта оподаткування:

з коригуванням (збільшенням або зменшенням) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до розд. III ПКУ;

без коригування фінрезультату на суму всіх різниць, зазначених у розд. III ПКУ. Цей варіант можуть обрати платники податків, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухобліку, за останній річний звітний (податковий) період не перевищує 20 млн грн

Чи є обмеження за видами діяльності? Перелік видів діяльності, заборонених для спрощенців, наведено в п. 291.5 ПКУ Немає
Чи є обмеження форми розрахунків? Форма розрахунків за надані ІТ-послуги має бути лише грошовою (тобто готівковою чи безготівковою) (пп. 3 п. 291.4 ПКУ) Немає
Які обмеження за обсягом виручки? Обсяг доходу протягом року не повинен перевищувати 5 млн грн (пп. 3 п. 291.4 ПКУ) Немає
Які обмеження за кількістю найманих працівників? Немає
Як вести облік? Підприємці на 3%-й ставці ЄП ведуть облік і доходів, і витрат у Книзі обліку доходів і витрат.

Підприємці на 5%-й ставці ЄП ведуть облік лише доходів у Книзі обліку доходів.

 

Обидві форми книг затверджено наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579

За правилами П(С)БО або МСБО/МСФЗ з урахуванням коригувальних різниць, передбачених розд. ІІІ ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ)
Як часто доведеться звітувати? Раз на квартал, протягом 40 к. дн., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (пп. 49.18.2 ПКУ) Раз на квартал, протягом 40 к. дн., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу – для високодохідників (обсяг минулорічного доходу яких перевищує 20 млн грн)

або

Раз на рік, протягом 60 к. дн., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року – малодохідників (обcяг доходу – до 20 млн грн) (пп. 49.18.2, 49.18.3, п. 137.5 ПКУ)

За якою формою декларації звітувати? Декларація платника єдиного податку 3-ї групи (юридичні особи) за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578 (електронна версія декларації – J0103507) Декларація з податку на прибуток підприємств за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 20.10.2015 р. № 897 (електронна версія декларації – J0100116 (для тих, у кого звітним періодом є квартал) та J0108104 (для тих, у кого звітним періодом є рік)
У які строки слід сплачувати податок? Протягом 10 к. дн. після граничного строку подання декларації (п. 57.1 ПКУ)
Чи є пільги щодо сплати податків? Спрощенці 3-ї групи ЄП звільнені від сплати (297.1 ПКУ):

• податку на прибуток;

• ПДВ з операцій із постачання товарів, робіт і послуг, місце постачання яких розташовано на митній території України (для підприємців на 5%-й ставці ЄП);

• земельного податку за ділянки, які вони використовують для госпдіяльності

Немає

 


Шановні колеги!

Найближчим часом у Києві ми плануємо провести захід для IT-компаній, де зупинимось на найбільш актуальних питаннях звітності у IT сфері. Якщо ви бажаєте відвідати захід, будь-ласка, залиште свої контакти та побажання у формі за посиланням:

ФОРМА
 

 

 


На окрему увагу заслуговує ПДВ в ІТ-сфері, адже так чи інакше обидві обговорювані системи оподаткування певною мірою можуть бути пов’язані з ПДВ. Тож про деякі нюанси цього податку айтішникам знати корисно.

По-перше, чимало «профільних» послуг в IT-сфері або не належать до об’єктів, які оподатковуються ПДВ, або звільнені від такого оподаткування, зокрема:

  • не є об’єктом оподаткування ПДВ виплата роялті у грошовій формі (пп. 196.1.6 ПКУ);
  • тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції (п. 261 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ), а саме:

– результат комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп’ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів і доступу до них;

– примірники (копії, екземпляри) комп’ютерних програм, їх частин, компонентів у матеріальній та/або електронній формі, у тому числі у формі коду (кодів) та/або посилань для завантаження комп’ютерної програми та/або їх частин, компонентів у формі коду (кодів) для активації комп’ютерної програми чи в іншій формі;

– будь-які зміни, оновлення, додатки, доповнення та/або розширення функціонала комп’ютерних програм, права на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу;

– криптографічні засоби захисту інформації.

По-друге, є ситуації, які фактично не дозволять уникнути сплати ПДВ (а отже і реєстрації платником ПДВ). В обов’язковому порядку зареєструватися платником ПДВ доведеться в разі, якщо загальна сума від здійснення операцій із постачання послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 1 млн грн. Але це не означає, що ІТ-компанія не може зареєструватися платником ПДВ добровільно.

Зверніть увагу! Податківці наполягають на тому, щоб включати до цієї «загальної суми» не лише операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ (за ставками 20%, 7% та 0%), а й навіть ті з них, що звільнені від ПДВ (див. лист ДФС від 23.03.2016 р. № 3035/Н/99-95-42-01-14, а також роз’яснення з розділу 101.02 «ЗІР»).

По-третє, якщо IT-компанія (платник ПДВ) здійснює оподатковувані й неоподатковувані ПДВ постачання, їй необхідно нараховувати «компенсувальні» податкові зобов’язання з ПДВ на підставі п. 198.5 ПКУ, ст. 199 ПКУ.

По-четверте, у разі анулювання реєстрації платника ПДВ платники ЄП зобов’язані перейти на сплату ЄП за ставкою 5% (звичайно, якщо до цього вони були на 3%-й ставці ЄП) або відмовитися від застосування спрощенки (пп. 5 п. 293.8 ПКУ).

Наостанок, узагальнивши наявну інформацію, коротко наведемо переваги й недоліки кожної з описаних систем оподаткування (див. таблицю 2).

Таблиця 2

 

Система оподаткування Переваги Недоліки
Загальна • Об’єктом оподаткування є прибуток, отже ця система привабливіша для тих ІТ-компаній, у яких наявні значні витрати й низький рівень прибутковості • Більш громіздкий і трудомісткий облік (бухоблік + коригувальні різниці)
Спрощена • Звільнення від деяких податків (наведено в таблиці 1);

 

• невисокі порявняно із загальною системою ставки податку

• Під час визначення оподатковуваного доходу не враховують витрати, отже навіть за збиткової діяльності потрібно буде сплачувати податок;

 

• існують обмеження щодо форм розрахунків, річного обсягу доходу та видів діяльності (наведено в таблиці 1)

Проте недоліки однієї системи можуть бути компенсовані перевагами іншої. Достатньо часто айтішники створюють таку господарську структуру, яка дає змогу поєднати загальну та спрощену системи.

Зокрема, таке можливо, коли ІТ-компанія реєструється як юрособа на загальній системі оподаткування (платник податку на прибуток) і при цьому користується послугами айтішників, які, зі свого боку, є спрощенцями 3-ї групи ЄП (за ставкою 5%). Це дає можливість компанії за рахунок включення витрат на послуги айтішників зменшити об’єкт оподаткування податку на прибуток до оптимального рівня.

Обирайте найбільш оптимальну систему оподаткування для своєї компанії та звітуйтеся легко.


Шановні колеги!

Найближчим часом у Києві ми плануємо провести захід для IT-компаній, де зупинимось на найбільш актуальних питаннях звітності у IT сфері. Якщо ви бажаєте відвідати захід, будь-ласка, залиште свої контакти та побажання у формі за посиланням:

ФОРМА
 


Liga:REPORT – інноваційний та безпечний онлайн-сервіс звітності. Ось лише декілька причин, чому нас обирають професіонали:

  • безпека: не потребує додаткових завантажень ПЗ та оновлень;
  • мобільність: доступ до сервісу із будь-якого комп’ютера з виходом в мережу Інтернет;
  • упевненість: Liga:REPORT інтегрована з найповнішою структурованою базою нормативно-правових актів України компанії ЛІГА:ЗАКОН, яка вже 26 років здійснює повноцінну правову підтримку бізнесу, влади та суспільства. Це дає змогу бухгалтерам безпосередньо в сервісі бачити потрібну інформацію.

Підказки і роз’яснення ситуацій, обмін документами з контрагентами, звірка з ЄРПН, інтеграція довідника контрагентів з ЄДР, доступ до актуальних вебінарів – ці та інші функції забезпечують комплексну підтримку бухгалтера у будь-яких ситуаціях.

  • Категорії новин
  • Останні новини
  • Будьте в курсі