Як платнику єдиного податку подати електронну декларацію

05.08.2019, 11:46

За матеріалами видання
Я зареєструвався приватним підприємцем на єдиному податку (3 група, 5%) у ІІ кварталі 2019 року. Уперше планую подати декларацію з єдиного податку в електронній формі. Як мені діяти у цьому випадку?

ВІДПОВІДЬ: Насправді алгоритм дій дуже простий. Потрібно:

→ отримати ключ електронного цифрового підпису (далі — ЕЦП)

→ подати Заяву про приєднання до договору про визнання електронних документів (далі — Заява)

→ подати Податкову декларацію платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця (далі — Декларація).

Розгляньмо кожен етап детальніше, а також процес заповнення Заяви на базі онлайн-сервісу звітності — «Liga:REPORT».

Як отримати ключ ЕЦП

Передусім вам потрібно отримати особистий ключ ЕЦП у будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг. Перелік таких надавачів розміщено на офіційному сайті Державної служби статистики України за посиланням.

Наприклад, абсолютно безкоштовно можна отримати ключ від Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (далі — ІДД ДФС) в органі ДФС за місцем податкової реєстрації.

На сайті ІДД ДФС у розділі для фізичних осіб (https://acskidd.gov.ua/fiz_osoba) розписано, які документи слід подати для отримання особистого ключа ЕЦП. Зокрема, це:

  • заповнена та підписана Реєстраційна картка для фізичної особи (затверджена наказом ІДД ДФС «Про затвердження форм реєстраційних документів для отримання електронних довірчих послуг» від 18.07.2019 р. № 74) у двох примірниках;
  • копія паспорта (1, 2 с., 3–6 с. — за наявності відміток і сторінка з реєстрацією), засвідчена підписом власника;
  • копія картки фізичної особи — платника податків, засвідчена підписом власника.

Розділ 2 Реєстраційної картки — це Заява-приєднання до договору «Про надання послуг електронного цифрового підпису» (не варто плутати з формою Заяви, яку потрібно буде згодом подати в електронній формі).

Ключ видають одразу й записують на окремий носій, тому при собі слід мати компакт-диск, flash-диск, SD-карту тощо.

Водночас із особистим ключем генерується так званий кваліфікований сертифікат відкритого ключа, який надають лише в електронному вигляді шляхом розміщення на офіційному інформаційному ресурсі кваліфікованого надавача (у цьому випадку — https://acskidd.gov.ua).


Зверніть увагу! Як зазначено, власне, у формі Реєстраційної картки, її приймають до розгляду протягом 5 робочих днів із дня підписання. Тож, не виключаємо, що скористатися ключем вдасться не в перший же день після його отримання


Строк чинності кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів становить 2 роки з моменту їх формування. Тобто через 2 роки доведеться отримувати новий ключ. При цьому починаючи від 07.11.2020 особистий ключ обов’язково (зараз — це добровільна справа) треба буде записувати на спеціальний захищений носій — токен (п. 5 р. VII Закону України «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 р. № 2155-VIII).

Докладніше про це читайте у статті «Токен — новий носій ЕЦП» (№ 128/2019).

Подання Заяви

Припустімо, ключ отримано. Наступний етап — подання до податкової Заяви, як того вимагає п. 1 р. ІІІ Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну України від 06.06.2017 р. № 557 (далі — Порядок № 557). Для подання Заяви ми скористаємося сервісом «Liga:REPORT», попередньо завантаживши до нього свій ключ та ввівши власні дані як платника податків. Заява має ідентифікатор форми F1392001 або J1392001.

Отже, на головній сторінці обираємо блок «Запити до ДФС»:

 

У вікні пошуку вводимо ідентифікатор потрібної нам форми:

 

Відкриваємо форму Заяви, до якої система моментально підтягує всі відомості про ФОП, які при реєстрації були внесені в розділі «Налаштування», у т.ч. номер договору про визнання електронних документів (у кожної податкової інспекції свій номер договору).

Якщо якісь реквізити у вас автоматично не підтягнулися, їх необхідно заповнити вручну. Усі реквізити Заяви обов’язкові для заповнення. У випадку їх відсутності Заява до розгляду не прийматиметься, а у квитанції № 1 буде зазначено причини неприйняття (п. 2 Порядку № 557).

Отже, заповнена форма матиме такий вигляд:

Натискаємо кнопку «Зберегти». Далі необхідно лише підписати Заяву (накласти ЕЦП) за допомогою вашого особистого ключа, а після цього відправити документ до податкової:

Попередньо, перед підписанням, ви можете натиснути кнопку «Перевірити» і система перевірить, чи всі необхідні поля заповнені та чи заповнені вони коректно.

У разі успішної доставки документа вам автоматично надійде квитанція № 1 із повідомленням про те, що документ доставлено до ДФСУ. Далі треба дочекатися квитанції № 2 про те, що документ прийнято. Контролюючий орган розглядає отриману Заяву протягом одного робочого дня (п. 8 Порядку № 557).

Якщо все гаразд — квитанція № 2 повідомляє, що документ прийнято — тепер ви зможете накладати ЕЦП за допомогою вашого особистого ключа на будь-яку звітність.

У випадку, якщо у вас працює, наприклад, бухгалтер, і ви бажаєте делегувати йому право підпису, податковий орган слід повідомити про це шляхом направлення Повідомлення про надання інформації щодо електронного цифрового підпису (J1391103 або F1391103), до якого вноситься інформація про підписувача (підписувачів), якому (яким) надається право підпису електронних документів (п.п. 11, 12 Порядку № 557).

Подання Декларації

Повертаємося до головної сторінки та переходимо до розділу «Податкова звітність»:

Знаходимо форму Декларації, затверджену наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 578(F0103306), заповнюємо, підписуємо, відправляємо.

До речі, із заповненням вам допоможе розібратися стаття «Декларація фізособи-єдинника: правила заповнення».

І не проґавте: Декларацію за ІІ квартал слід подати не пізніше 9 серпня, а останній день сплати зафіксованого в ній податкового зобов’язання з єдиного податку — 19 серпня.

Ігор БЄЛОВ,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

Liga:REPORT – інноваційний та безпечний онлайн-сервіс звітності для бухгалтерів та підприємців.

  • безпека: не потребує додаткових завантажень ПЗ та оновлень;
  • мобільність: доступ до сервісу із будь-якого комп’ютера з виходом в мережу Інтернет;
  • підказки і роз’яснення ситуацій, адміністрування ПДВ, обмін документами з контрагентами, звірка з ЄРПН, інтеграція довідника контрагентів з ЄДР, доступ до актуальних вебінарів – ці та інші функції забезпечують комплексну підтримку у будь-яких ситуаціях.

Liga:REPORT інтегрована з найповнішою структурованою базою нормативно-правових актів України компанії ЛІГА:ЗАКОН, яка вже 26 років здійснює повноцінну правову підтримку бізнесу, влади та суспільства.

  • Категорії новин
  • Останні новини
  • Будьте в курсі