Як відзвітувати з транспортного податку за 2020 рік

27.01.2020, 12:39

За матеріалами

Інтербух — медіа для бухгалтерів

Транспортний податок, як відомо, є одним зі складників податку на майно. З наближенням граничного строку подання декларації з транспортного податку за 2020 рік — 19 лютого 2020 року — пропонуємо згадати порядок його розрахунку, об’єкти оподаткування й особливості заповнення річної декларації на числовому прикладі.

Хто є платником транспортного податку

Платниками транспортного податку є фізичні (у т.ч. самозайняті особи) та юридичні особи (у т.ч. нерезиденти), що мають зареєстровані в Україні згідно із чинним законодавством власні легкові автомобілі, які відповідно до пп. 267.2.1 ПКУ є об’єктами оподаткування.

ЗАВВАЖИМО

Платниками податку є саме власники автомобілів, а орендарі й особи, хто використовує авто на підставі генеральної довіреності, податок сплачувати не повинні.

Об’єктом обкладення визначено легкові автомобілі, які одночасно відповідають таким критеріям:

1) з року їх випуску минуло не більш ніж 5 років (включно);

2) середньоринкова вартість авто становить понад 375 розмірів мінімальної зарплати, визначеної станом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2020 році — 375 × 4723 грн = 1771125 грн).

Наголошуємо: ідеться про рік випуску, а не використання автомобіля. Визначити рік випуску допоможуть супровідні документи на придбання авто. Однак якщо у цих документах дату не підтверджено, про неї можна дізнатися за номером кузова (VIN-кодом), який відповідно до міжнародного стандарту ISO 3779-1983 указують у 10-й позиції коду.

Щоправда, не всі виробники дотримуються цього стандарту. Розшифрування умовних позначень року випуску міститься за посиланням.

А тепер з’ясуймо, які автомобілі належать до легкових.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. № 2344-III — це автомобілі, які за своєю конструкцією й обладнанням призначені для перевезення пасажирів із кількістю місць для сидіння не більш як 9 із місцем водія включно.

Своєю чергою, п. 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 р. № 1306, містить таке визначення:

легкове авто — це автомобіль із кількістю місць для сидіння не більш як 9, з місцем водія включно, який за своєю конструкцією й обладнанням призначений для перевезення пасажирів та їх багажу із забезпеченням необхідного комфорту й безпеки.

Схоже визначення наведено в р. 2 Експлуатаційних норм середнього ресурсу акумуляторних свинцевих стартерних батарей колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 20.05.2006 р. № 489, й у ДСТУ 2984-95 «Засоби транспортні дорожні. Типи. Терміни та визначення».

Отже, за вантажні, вантажопасажирські, спеціалізовані автомобілі, автобуси й інші транспортні засоби, які не належать до легкових автомобілів, сплачувати транспортний податок не потрібно.

Проте в ІПК від 20.07.2018 р. № 3219/6/99-99-12-02-03-15/ІПК ДФСУ зазначає, що транспортний податок потрібно сплачувати навіть за спеціалізовані автомобілі, якщо згідно зі свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу присвоєно тип «спеціалізований легковий». Звісно, якщо авто відповідає іншим критеріям для включення до об’єкта оподаткування.

Хто і як має визначити вартість автомобіля з метою сплати податку

Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування для фізичних осіб здійснює податковий орган за місцем реєстрації платника податку (пп. 267.6.1 ПКУ). Він надсилає (вручає) відповідне податкове повідомлення-рішення та платіжні реквізити до 1 липня базового податкового (звітного) року (пп. 267.6.2 ПКУ).

Юридичні особи мають обчислити суму податку самостійно (пп. 267.6.4 ПКУ).

Як передбачено пп. 267.2.1 ПКУ, вартість авто визначає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі (Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України) за методикою, затвердженою Кабміном, виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального.

На виконання пп. 267.2.1 ПКУ постановою КМУ від 18.02.2016 р. № 66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі — Методика № 66). Керуючись останньою, Мінекономрозвитку визначає середньоринкову вартість авто й щороку, до 1 лютого, на своєму офіційному веб-сайті розміщує перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більш як 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінзарплати.

З переліком таких автомобілів можна ознайомитися за посиланням. Водночас там ви знайдете калькулятор розрахунку середньоринкової вартості авто.



Отже, визначальною ознакою віднесення транспортного засобу до об’єкта обкладення транспортним податком є його присутність у згаданому вище переліку. Навіть якщо ви вирішите самостійно обчислити середньоринкову вартість авто, і вона становитиме менш як 375 мінзарплат — це не звільнить вас від сплати транспортного податку, якщо авто потрапило до такого переліку. На цьому також акцентує увагу ДФСУ в ІПК від 04.01.2018 р. № 24/6/99-99-12-02-03-15/ІПК. Аналогічний висновок податківці зробили в ІПК від 16.11.2018 р. № 4861/6/99-99-12-02-03-15/ІПК. Тим часом вони порадили платникові для уточнення ознак об’єкта оподаткування для власного автомобіля звернутися до Мінекономрозвитку, пославшись на п. 13 Методики № 66.

Є неабиякі сумніви, що в Мінекономрозвитку погодяться індивідуально переглядати ознаки окремого об’єкта оподаткування, тим паче що п. 13 Методики № 66 передбачає дещо інше. Зокрема, у ньому прописано: Мінекономрозвитку протягом звітного року може доповнити перелік за зверненням ДПС і/або власника легкового автомобіля, інформація про марку, модель якого відсутня на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку, але який відповідає критеріям для обкладення транспортним податком.

До речі, показники транспортних засобів у переліку, які відображають кількісний вимір і визначаються у цифровому форматі, зокрема об’єм циліндрів двигуна, округлюються до найбільшого цілого значення. Наприклад, об’єм циліндрів двигуна транспортного засобу 2967 см куб. округлюють до 3000 см куб. (ІПК ДФСУ від 04.01.2018 р. № 24/6/99-99-12-02-03-15/ІПК). Таке саме округлення доречне й під час заповнення декларації з транспортного податку.

ЗАВВАЖИМО

Навіть якщо перелік буде доповнено посеред року, транспортний податок доведеться сплатити за весь рік. На цьому наполягають і податківці в ІПК від 02.01.2018 р. № 9/6/99-99-12-02-03-15/IПК.

Хто і як звітує з транспортного податку

Податкову декларацію з транспортного податку подають лише юридичні особи. Вони самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного 2020 року й до 20 лютого (у поточному році останній день подання припадає на 19.02) цього ж року подають до податкової за місцем реєстрації транспортного засобу декларацію.

Фізичні особи декларацію з транспортного податку не подають.

У разі якщо легковий автомобіль придбано протягом року, декларацію подають протягом місяця із дня виникнення права власності на такий автомобіль, а податок сплачують починаючи з місяця, у якому виникло право власності на нього (пп. 267.6.4 ПКУ).

Зі спливом 5-річного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачують за період із 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, у якому вік такого автомобіля досягнув (досягне) 5 років (пп. 267.6.7 ПКУ).

Під час переходу права власності на авто від одного власника до іншого протягом року податок обчислює попередній власник за період із 1 січня цього року до початку того місяця, у якому він утратив право власності, а новий власник — починаючи з місяця, у якому він набув право власності на такий об’єкт (пп. 267.6.5 ПКУ).

Сума та строки сплати податку

Ставку податку встановлено з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 грн за кожен легковий автомобіль, який є об’єктом оподаткування згідно з пп. 267.2.1 ПКУ, — відповідає критеріям (див. вище) і входить до переліку, що на своєму сайті оприлюднює Мінекономрозвитку.

Згідно з пп. 267.8.1 ПКУ транспортний податок сплачують:

— фізичні особи — протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення;

— юридичні особи — авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Заповнення декларації

Форму Податкової декларації з транспортного податку затверджено наказом Мінфіну від 10.04.2015 р. № 415 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 27.06.2017 р. № 595).

Оскільки податкові зобов’язання з транспортного податку обчислюють станом на 1 січня звітного року (пп. 267.6.4 ПКУ), фактично в декларації потрібно відобразити ситуацію станом на 01.01.2020.

Наприклад, якщо на цю дату на підприємстві було три легковики, що підпадають під оподаткування, у декларації всі три й відображають, навіть якщо на момент подання декларації один транспортний засіб уже продано або його вік досягнув 5 років.

Щоправда, серед деяких експертів побутує інша думка: мовляв, якщо зміни у складі об’єктів оподаткування (придбання, вибуття, досягнення 5-річного віку) відбулися до моменту подання декларації, то їх слід відобразити вже у звітній декларації. Тобто показати нарахування з урахуванням змін, що відбулися з 01.01.2020 до дати подання декларації. Адже за таких умов не доведеться робити зайву роботу — подавати уточнюючу декларацію.

Такий підхід цілком прийнятний для випадку з придбанням автомобіля до дати подання декларації. А ось у разі його вибуття або досягнення 5-річного віку вважаємо його ризикованим: податківці можуть інкримінувати заниження узгодженого податкового зобов’язання з транспортного податку.

Річну суму податку в декларації необхідно ділити рівними частинами за кварталами (колонки 11–14). Як виняток: у разі досягнення 5-річного віку легковим автомобілем протягом звітного періоду розрахунок здійснюють пропорційно кількості місяців у кварталі до досягнення цього віку за формулою:

ставка / 12 × кількість місяців у кварталі, протягом яких транспортний засіб іще не досягнув 5-річного віку (з урахуванням місяця, у якому цього віку вже досягнуто).

Вважаємо, за вказаною формулою потрібно відображати суму податку й за проданими (вибулими) на момент подання декларації автомобілями. Абсолютно немає сенсу завищувати зобов’язання з транспортного податку через обставини (втрата права власності на авто), які вже відбулися.

Якщо надалі протягом року відбуватимуться будь-які зміни в об’єктах оподаткування (придбання/вибуття/ліквідація авто), необхідно буде подавати уточнюючі декларації. У них показники в колонках 10–14 розраховують із календарного місяця, у якому починає, та/або до календарного місяця (включно), у якому припиняє діяти податковий обов’язок платника.

ЗАВВАЖИМО

У разі подання декларації щодо транспортних засобів, придбаних (отриманих) протягом звітного року, у реквізиті 2 шапки декларації заповнюють графу «починаючи з».

Під час заповнення декларації в пригоді стануть численні виноски у самій формі декларації щодо визначення дати виготовлення транспортного засобу, позначення типу пального, розрахунку податку тощо. Наразі не дублюватимемо їх.

Своєю чергою, нагадаємо правило заокруглення сум податку: за кожен квартал заокруглення здійснюють за загальними правилами, крім IV кварталу. Суму транспортного податку за останній квартал визначають як різницю річної суми податку та суми податку за попередні звітні квартали.

Далі — приклад заповнення декларації основної частини декларації.

Приклад

Станом на 01.01.2020 у власності підприємства перебували такі легкові автомобілі (див. таблицю):

Таблиця

Марка та модель авто

VIN-код

Дата виготовлення

Об’єм циліндрів двигуна, л. Тип пального

Середньоринкова вартість, грн*

Audi A8

WAUZZZF8ZTS450199

02.2017

3,0

бензин

1.283.157,23

Toyota Land Cruiser

SB1HT08J368WU289903

05.2019

4,6

дизель

1.774.542,50

Lexus LX570

JTJHYRAX421VA550894

05.2018

5,7

бензин

1.786.871,25

* Суми умовні.

Усі три моделі легкових автомобілів входять до переліку, затвердженого Мінекономрозвитку, але Audi A8 є об’єктом оподаткування лише до 2 років (нашому авто 2 роки виповнилося ще в лютому 2018 року) і з дизельним двигуном (у нас — бензиновий). Як бачимо, і середньоринкова вартість цього легковика — менш як 375 мінзарплат (1771125 грн). Тож, за нього транспортний податок не сплачують, і в декларації його не відображають.

Решта два авто є об’єктом оподаткування. Покажемо, як правильно внести відомості за ними до основної частини податкової декларації з транспортного податку. Заповнимо її за допомогою онлайн-сервісу Liga:REPORT.

Ігор БЄЛОВ,

бухгалтер-експерт газети «Інтерактивна бухгалтерія»

Liga:REPORT – повний спектр можливостей для платників ПДВ: архів за лічені хвилини, реєстраційний ліміт в СЕА ПДВ, звірка з ЄРПН, перевірка контрагентів, масова перевірка ПН/РК, АН/РК, ТТН на наявність помилок, консолідація Декларації з ПДВ та унікальна функція – контроль ризиків блокування ПН.

Цікавить?

  • Категорії новин
  • Останні новини
  • Будьте в курсі