Які документи має надати підприємець для підтвердження підприємницького статусу

16.09.2019, 11:47

За матеріалами видання

Інтерактивна бухгалтерія

Підтвердження підприємницького статусу завжди лишається актуальним питанням. А зважаючи на те, що протягом останніх років законотворець всіляко прагнув відійти від паперової тяганини, зокрема шляхом створення електронного реєстру платників єдиного податку, частково змінився й порядок підтвердження статусу підприємців.
Сьогодні з’ясуймо, які документи потрібно мати для підтвердження контрагенту власного підприємницького статусу.

Підприємці-загальносистемники

У разі отримання доходу від провадження підприємницької діяльності, загальносистемник має надати контрагентові копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності (п. 177.8 ПКУ). Лише за наявності такої копії контрагент, який нараховує (виплачує) дохід загальносистемнику, не утримує з нього ПДФО та військовий збір.

ДФС, своєю чергою, зазначила: з метою виконання положень п. 177.8 ПКУ, незалежно від обраної системи оподаткування, єдиним документом, що підтверджує державну реєстрацію фізособи як суб’єкта підприємницької діяльності, є витяг із ЄДР (див. роз’яснення з категорії 107.12 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua).

Чи обов’язково обрані КВЕД потрібно вказувати у витягу?

Відповідь ствердна — так, обов’язково. Пояснімо.

Для контрагентів, які співпрацюють із підприємцем-загальносистемником, діє норма з п. 177.6 ПКУ, якою встановлено: якщо фізособа-підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, установленими ПКУ для платників податку — фізосіб. Тож, виплату доходу підприємцеві поза межами його підприємницької діяльності прирівнюють до виплати доходу звичайній фізособі. Як наслідок, у контрагента — податкового агента (п. 176.2 ПКУ) виникає обов’язок утримати ПДФО, військовий збір, перерахувати їх до бюджету та відобразити виплату у формі № 1ДФ.

Отже, допоки контрагент достовірно не знатиме обрані підприємцем види діяльності згідно з КВЕД, він має підстави утримувати з такого підприємця ПДФО та військовий збір, як зі звичайної фізособи. Єдиний спосіб уникнути утримання цих платежів — надати копію витягу, де чітко зазначені обрані підприємцем КВЕД.

Резюмуємо: підприємець-загальносистемник для підтвердження підприємницького статусу має надати копію витягу з ЄДР, у якій зазначені види діяльності підприємця. Якщо такі види діяльності відповідають суті операції, за яку підприємець отримує дохід, у контрагента буде законна підстава не сплачувати з виплаченого доходу ПДФО, військовий збір.

До того ж зверніть увагу, що витяг із ЄДР надається державним реєстратором (крім державного реєстратора Міністерства юстиції України або його територіального органу), уповноваженою особою центру надання адміністративних послуг, нотаріусом, на аркушах формату А4 (210 х 297 мм) без використання спеціальних бланків та без проставляння підпису й печатки (абз. 5 п. 3 Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, затвердженого наказом Мін’юсту України від 10.06.2016 р. № 1657/5).

Підприємці-єдинники

Відтоді, як реєстр платників єдиного податку розмістили на сайті ДФС у відкритому доступі, фахівці ДФС із метою уникнення подвійного оподаткування станом на дату виплати доходів єдинникам радили перевіряти відомості про них у цьому реєстрі. Водночас додаткових документів (виписки, витягу з ЄДР) можна було не вимагати. До того ж, як наголошували фіскали, якщо для суб’єкта господарювання, який здійснює виплату доходів ФОПу, важливе підтвердження перебування такої особи на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності з причин, не пов’язаних із виконанням положень п. 177.8 ПКУ, таким документом є витяг із реєстру платників єдиного податку.

Отже, від підприємців-єдинників для підтвердження їхнього статусу доцільно вимагатикопію витягу з реєстру платників єдиного податку, яка містить інформацію про обрані види діяльності. Своєю чергою, інформація про обрані єдинником КВЕД повинна бути в реєстрі платників єдиного податку (а отже — і у витязі) незалежно від обраної групи.


Нагадаємо

За бажанням зареєстрований платник єдиного податку може безоплатно та безумовно отримати витяг із реєстру платників єдиного податку. Витяг діє до внесення змін у реєстр (п. 299.9 ПКУ).

Форма запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку наразі не затверджена. Тож, його поки що можна подавати у довільній формі. Тим часом радимо використовувати форму з проекту наказу Мінфіну «Про затвердження форм заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, розрахунку доходу за попередній календарний рік, запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку, витягу з реєстру платників єдиного податку та Порядку застосування спрощеної системи оподаткування».


Надання підприємцем контрагентові копії витягу з реєстру платників єдиного податку є достатньою підставою для неутримання з доходу єдинника податків. Проте наявність лише витягу з реєстру єдинників не означає, що підприємець не може додатково отримати також витяг (виписку) з ЄДР. Можливо, деякі прискіпливі контрагенти затребують копії обох документів.

Важливо

Отримуючи від підприємця копію витягу (виписки) з ЄДР або копію витягу з реєстру платників єдиного податку, радимо наполягати на тому, щоб останній проставляв на ній відмітку «Станом на <дд.мм.рр> інформація правильна», підпис і відбиток печатки (за наявності). Усе тому, що виписка (витяг) сформована станом на певну дату, після якої підприємець міг уносити зміни до власних реєстраційних даних. Наявність такої відмітки за потреби послугує підтвердженням, що станом на дату здійснення операції/виплати доходу підприємцю документ, що підтверджує його підприємницький статус, містить актуальні відомості.

Liga:REPORT – інноваційний та безпечний онлайн-сервіс звітності для бухгалтерів та підприємців.

  • безпека: не потребує додаткових завантажень ПЗ та оновлень;
  • мобільність: доступ до сервісу із будь-якого комп’ютера з виходом в мережу Інтернет;
  • підказки і роз’яснення ситуацій, адміністрування ПДВ, обмін документами з контрагентами, звірка з ЄРПН, інтеграція довідника контрагентів з ЄДР, доступ до актуальних вебінарів – ці та інші функції забезпечують комплексну підтримку у будь-яких ситуаціях.

Liga:REPORT інтегрована з найповнішою структурованою базою нормативно-правових актів України компанії ЛІГА:ЗАКОН, яка вже 26 років здійснює повноцінну правову підтримку бізнесу, влади та суспільства.

Дізнатись більше

Корисна стаття?

Раді, що допомогли вам. Підпишіться на електронну розсилку новин з питань звітності. Ми не турбуватимемо вас частіше, ніж раз на 2 тижні.

Напишіть нам чому так сталося. Ми спробуємо вам допомогти.