Електронний підпис: що необхідно знати підприємцю

05.03.2019, 02:35

Електронний підпис (раніше – Електронний цифровий підпис) за статусом прирівнюється до власноручного підпису або печатки. В Україні ЕП має юридичну силу з 2003 року.

Електронний документ, підписаний ЕП, має таку ж юридичну силу, як паперовий документ з підписом уповноваженої особи та печаткою. Зокрема, ЕП підтверджує цілісність електронного документу, гарантує відсутність жодних змін у підписаному електронному документі та не дозволяє підписанту відмовитись від зафіксованих зобов’язань.

Окрім можливості подавати звітність до держорганів, ЕП відкриває доступ до цілої низки державних сервісів, кількість яких постійно збільшується. Серед них можливість підписувати електронні документи, користуватися електронними послугами, реєструватися на державних порталах, отримувати виписки та довідки тощо.

Перевірити коректність ЕП можна за допомогою так званого «відкритого ключа», що зазвичай публікується в відкритих каталогах та містить персональну інформацію про власника (ім’я, реквізити), унікальний реєстраційний номер та термін дії сертифіката відкритого ключа.

Як  отримати?

Отримати особистий електронний ключ можна лише особисто у спеціальних комерційних центрах або безкоштовно у податковій (АЦСК ІДД ДФС). Дізнатися адресу найближчого пункту видачі ключів для фізичної особи-підприємця при податковій можна за посиланням: https://acskidd.gov.ua/punktu_gde.

Що необхідно мати, йдучи за ключем:

  1. Заповнена та підписана Реєстраційна картка (для фізичної особи/фізичної особи – підприємця) встановленого зразка, у двох примірниках;
  2. Копія паспорта (копії 1-2 сторінок, сторінки з відміткою про реєстрацію місця проживання, а також 3-6 сторінки за наявності відміток). Якщо у вас паспорт у формі картки (ID-картка), необхідно зробити копії лицьового та зворотного боку, копію паперового витягу з Єдиного державного демографічного реєстру про адресу реєстрації місця проживання або копію Довідки про реєстрацію місця проживання фізичної особи).
  3. Копія посвідки на постійне (тимчасове) місце проживання, засвідчена підписом власника, або паспорт громадянина іншої країни із нотаріально засвідченим перекладом на українську мову (для іноземних громадян);
  4. Копія картки платника податків, засвідчена підписом власника. За наявності у паспорті громадянина України реєстраційного номера облікової картки платника податків, замість копії картки платника податків, може бути подана копія сторінки паспорта громадянина України з відповідною відміткою, засвідчена підписом власника.

Детальніше про перелік документів для фізосіб можна тут: http://www.acskidd.gov.ua/fiz_osob

Зверніть увагу, що кожен особистий ключ користувача має бути записаний на окремий носій інформації – наприклад флешку або токен, тож подбайте про це заздалегідь.

Подовження або заміна ЕП

Термін дії сертифікатів ЕП не перевищує два роки. До завершення цього терміну необхідно повторно отримати послуги ЕП, але це вже можна зробити дистанційно. Дізнатись про термін дії вже виданого посиленого сертифіката ЕП можна на офіційному інформаційному ресурсі АЦСК ІДД.

Якщо у вас змінилися реквізити (наприклад, податкова адреса) вам потрібно отримати нові ключі електронного підпису (ЕП) до моменту подання звітності. Разом з цим слід переукласти Договір про визнання електронних документів з органом ДФС області.

Помилки при використанні ЕП

Якщо при підписанні документу виникає помилка «Невірний пароль або ключ пошкоджено», необхідно перевірити:

  • правильність введення паролю, а саме регістр вводу паролю, мову клавіатури тощо (створений пароль може містити особливі символи);
  • чи змінювалось ім’я файлу особистого ключа.

Якщо жодна з рекомендацій не допомогла, зверніться до представництва АЦСК ІДД ДФС, у якому були отримані послуги ЕП, подайте заяву на скасування посиленого сертифіката, згенеруйте новий особистий ключ та отримати відповідні йому посилені сертифікати.

 

Чинне законодавство у сфері ЕП

  1. Закон України «Про електронні довірчі послуги»
  2. Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг».

 

 

Категорія: Всі новини

  • Категорії новин
  • Останні новини
  • Будьте в курсі