Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ЄСВ на зарплату особи з інвалідністю: нарахування і звітність

15.25, 13 вересня 2021
46858
0

Як застосовувати пільгову ставку ЄСВ

Під час нарахування єдиного внеску на суми заробітної плати працівнику - особі з інвалідністю роботодавець-страхувальник має враховувати окремі правила, передбачені Законом № 2464. Певні особливості передбачено й у разі складання звітності з ЄСВ відповідно до Порядку № 4. Тому далі розглянемо ці особливості докладніше.

Пільговий розмір ЄСВ

Єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб - підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи з інвалідністю, установлено в розмірі 8,41 % бази нарахування єдиного внеску для працюючих осіб з інвалідністю (ч. 13 ст. 8 Закону № 2464). Базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну й додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі.

Під час виплати працівнику - особі з інвалідністю винагороди за цивільно-правовим договором страхувальник нараховує ЄСВ у розмірі 22 % (див. роз'яснення з категорії 201.04.01 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Пояснення щодо застосування положень ч. 13 ст. 8 Закону № 2464 містить Інструкція № 449. Зокрема, у пп. 5 п. 2 р. ІІІ цієї Інструкції вказано, що для можливості застосування роботодавцем пільгової ставки єдиного внеску необхідно підтвердити встановлення працівнику інвалідності.

Підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є завірена копія довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності. Завірення копії довідки здійснюється безпосередньо підприємством, де працює особа з інвалідністю.

На підставі довідки МСЕК нарахування ЄСВ у розмірі 8,41 % здійснюють із дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в МСЕК) та закінчують датою припинення інвалідності.

Таким чином, якщо працівник надав роботодавцю копію довідки МСЕК про встановлення групи інвалідності не з першого робочого дня місяця, то ЄСВ слід нараховувати:

• до дати одержання копії довідки МСЕК - у розмірі 22 %;

• із дати одержання копії довідки МСЕК - у розмірі 8,41 % (див. роз'яснення з категорії 201.04.01 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Після дати скасування інвалідності роботодавець нараховує ЄСВ також у розмірі 22 % бази нарахування.

Слід також урахувати, що за період, протягом якого працівник проходив переогляд з метою підтвердження інвалідності, ЄСВ нараховують у розмірі 22 %. Про це йшлося в ІПК ГУ ДПС у м. Києві від 14.07.2020 р. № 2862/10/26-15-33-18-12-ІПК: "роботодавець, у якого працює особа з інвалідністю, нараховує та сплачує єдиний внесок за таку особу в розмірі 22 відс. з нарахованої суми заробітної плати (лікарняних) до дати отримання завіреної копії довідки МСЕК, в тому числі у проміжок часу між датою, до якої була встановлена інвалідність, і датою отримання завіреної копії довідки МСЕК після переогляду".

Більш докладно читайте за посиланням.

Більше аналітики в LIGA360: Бухгалтер. Тут об'єднані ключові професійні видання “БУХГАЛТЕР&ЗАКОН” та “Інтербух”. Усі переваги дізнайтеся за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему