ЄСВ-звітність за оновленим форматом: що нового?

30.07.2018, 12:27

Наказом Мінфіну від 15.05.2018 р. № 511 (далі – Наказ № 511) внесено чергові зміни до ЄСВ-звітів. Також викладено в новій редакції Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого ЄСВ, затверджений наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435 (далі ­– Порядок № 435).

Тож вирішили докладно розібрати що і як змінилося.

 

Наказ № 511 набрав чинності з 01.08.2018, тому щомісячний ЄСВ-звіт за формою № Д4 страхувальники вперше подаватимуть уже за серпень 2018 р. Нагадаємо: граничний строк такого подання – до 20.09.2018.

Щодо платників із річним звітним періодом (зокрема, підприємців, самозайнятих осіб та членів фермерського господарства), ЄСВ-звіт за новою формою № Д5 вони подаватимуть у 2019 році за підсумками 2018 року.

Так чи інакше, часу розібратись, що й до чого, ще вдосталь.

А тепер перейдімо безпосередньо до новацій. Для зручності наведемо їх у формі «запитання – відповідь».

Запитання Відповідь
Які зміни у складі осіб, що мають подавати ЄСВ-звітність ? Відтепер члени фермерського господарства (як ФОП і незалежні професіонали) повинні подавати ЄСВ-звіт за себе незалежно від того, провадять вони діяльність чи ні (п. 13 розд. II Порядку № 435).

Зверніть увагу! Якщо такі застраховані особи отримують пенсію за віком, є особами з інвалідністю або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, і отримують пенсію чи соцдопомогу, подавати ЄСВ-звітність не потрібно (п. 3 розд. III Порядку № 435), за винятком випадків, коли зазначені особи самі вирішили платити ЄСВ. Тоді звітність подають у такі строки: ФОП – до 10 лютого, члени фермерських господарств – до 1 травня року, наступного за звітним.

До речі, у додатку 1 до Порядку № 435 з’явився новий код категорії страхувальника «245» для членів фермерських господарств.

Для застрахованих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового та начальницького складу в додатку 2 до Порядку № 435 також передбачено нові коди (з «50» до «63»).

Що нового в Звіті з ЄСВ знайдуть юрособи, у яких працевлаштовано осіб з інвалідністю? Зокрема, у таблиці 1 з’явилися рядки, де потрібно буде відображати різницю між фактично нарахованим розміром ЄСВ для осіб із інвалідністю за пільговою ставкою (8,41 %, 5,3 %, 5,5 %) і загальною ставкою нарахування (22 %).

Ці рядки додано до рядка 3 таблиці 1. Тепер їх три – 3.2.1, 3.3.1, 3.4.1. І хоча конкретного порядку їх підсумовування немає, схоже, що дані в цих рядках мають радше довідковий характер. Тому вносити ці суми до підсумкових рядків 3.2, 3.3, 3.4 та, відповідно, у рядок 3 не потрібно.

Які зміни відбулись у реквізитній частині? У ЄСВ-звітності щодо фізосіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, відтепер можна вносити відомості з «пластикового» паспорта (ID-картки). Формат заповнення такий:

«ПХХХХХХХХХ»,

де П – константа, що вказує на реєстрацію за паспортними даними, ХХХХХХХХХ – 9 цифр номера паспорта у формі пластикової картки.

Що змінилось у Таблиці 1 звіту з ЄСВ? У заголовній частині Таблиці 1 (реквізит 15) відтепер зазначають облікову кількість штатних працівників, а не штатну чисельність працівників, як було раніше.

Нагадаємо: середньооблікову кількість штатних працівників визначає роботодавець відповідно до п. 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 р. № 286 (роз’яснення з розділу 301.06.01 «ЗІР»).

Натомість, починаючи зі звіту за серпень, треба розраховувати облікову кількість штатних працівників згідно з розд. 2 згаданої Інструкції.

Як змінилася Таблиця 5? Таблицю 5 доповнили новими графами:

• реквізит 12 – «Професійна назва роботи»;

• реквізит 13 – «Код ЗКПТР»;

• реквізит 14 – «Код класифікатора професій»;

• реквізит 15 – «Посада»;

• реквізит 16 – «Документ-підстава про початок роботи та відпустку, кінець трудових або цивільно-правових відносин, переведення на іншу посаду»;

• реквізит 18 – «Дата створення нового робочого місця (штатної одиниці) на яке в звітному періоді працевлаштований працівник»;

• реквізит 19 «Військове звання».

Зверніть увагу! У Таблиці 5 потрібно буде вказувати, зокрема, переведення працівника на іншу посаду або зміну назви посади, а в графі 11, окрім періоду трудових або цивільно-правових відносин і відпусток, доведеться зазначати ще й період проходження військової служби.

У графі 17 треба зазначати підставу для припинення не лише трудових, але й цивільно-правових відносин.

Крім того, до переліку «категорій осіб» у розшифровці під табличною частиною Таблиці 5 додано:

• 7 – особи з числа військовослужбовців, особи рядового та начальницького складу, які отримують допомогу у зв’язку з вагітністю й пологами;

• 8 – особи з числа військовослужбовців, особи рядового й начальницького складу.

Які новації з’явились у Таблиці 6? Загалом у Таблиці 6 змін небагато.

У графі 10 Таблиці 6 з’явився новий код типу нарахувань «14» – сума різниці між розміром мінзарплати та фактично нарахованої зарплати (доходу) за попередні періоди у зв’язку з проведенням перерахунку в разі звільнення працівника за попередні періоди, пов’язані з уточненням днів використаної наперед відпустки (у зв’язку зі сторнуванням) (п. 9 розд. IV Порядку № 435).

При цьому щодо коду типу нарахувань «13» (різниця між розміром мінзарплати та фактично нарахованою зарплатою за звітний місяць) уточнено, що його можна застосовувати для сум у поточному звітному місяці за попередні під час нарахування:

1) сум допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю за попередні місяці;

2) сум у зв’язку з вагітністю та пологами за попередні місяці.

Зверніть увагу! Заповнюючи графу 14 Таблиці 6, ураховуйте, що кількість днів без збереження зарплати – це кількість календарних днів відпустки без збереження зарплати та/або кількість днів звільнення від роботи згідно з довідкою про тимчасове звільнення від роботи у зв’язку з доглядом за хворою дитиною (п. 9 розд. IV Порядку № 435).

Які зміни у формі № Д5? Звіт за формою № Д5 відтепер містить лише дві таблиці (замість чотирьох):

• таблиця 1 – нарахування ЄСВ;

• таблиця 2 – наявність підстав для обліку спецстажу.

Принцип заповнення таблиці 1 не змінився.

Причому зміни в самих таблицях мінімальні: наприклад, таблиця 1 така сама, як таблиця 3 попередньої версії звіту, хіба що в графі 2 таблиці 1 тепер потрібно зазначати код категорії застрахованої особи, що пов’язано з уведенням однієї таблиці для відображення отриманого доходу й нарахованого ЄСВ відразу для чотирьох категорій платників-фізосіб.

А ось таблиця 2 повністю дублює таблицю 4 попередньої версії форми № Д5.

Зверніть увагу! У разі призначення пенсії, ФОП (у т. ч. спрощенці), незалежні професіонали, члени фермерських господарств, які подають звіт за себе, заповнюють форму № Д5 із позначкою «призначення пенсії» за період із дати формування заяви на призначення пенсії. Тип форми «початкова» у цьому випадку зазначати не потрібно.

 

Підготувати та подати ЄСВ-звітність застраховані особи можуть в електронному вигляді за допомогою сервісу Liga:REPORT. Для цього зайдіть у розділ «Податкова звітність», оберіть відповідну форму із запропонованого переліку (за серпень – J3000412) та внесіть потрібні відомості.

 

 

Під час заповнення звітності в Liga:REPORT ви можете скористатися підказками й алгоритмами, посиланнями на актуальні нормативно-правові акти та іншими корисними матеріалами просто в сервісі.

 

 

 

Вдалого Вам звітування із онлайн-сервісом звітності Liga:REPORT.       

 

 Перейти в Liga:REPORT

 

 

Також вас можуть зацікавити наступні матеріали:

 

 

  • Категорії новин
  • Останні новини
  • Будьте в курсі