Вебінар: Річна звітність ФОП. Відповіді на запитання

01.02.2019, 07:53

Актуальні питання

щодо складання річної звітності підприємцями

(відповіді на питання з вебінару від 23.01.2019 р.)

 

Звіт з ЄСВ за формою № Д5

Який період перебування на відповідній системі оподаткування зазначати у Звіті з ЄСВ за формою Д5 – період, з якого ФОП став єдинником чи увесь 2018 рік?

ВІДПОВІДЬ: Коли йдеться про реквізит «Звіт за___ » Звіту з ЄСВ за формою № Д51, то у ньому записуйте «2018». А от що записувати у реквізиті «Тип платника та період перебування (місяць)….» залежить від історії: протягом року підприємець міг спершу бути на загальній системі оподаткування, а потім перейти на спрощену чи або ж він міг зареєструвався і одразу стати єдинником.

1 Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Форма № Д5 (річна)), наведений в додатку 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну України від 14.04.2015 р. № 435.

Так, якщо протягом року підприємець спершу був на загальній, а потім — на спрощеній системі оподаткування, то у реквізиті «Тип платника та період перебування (місяць)….» потрібно записати період навпроти кожної системи оподаткування. Наприклад, навпроти «ФО – на загальній системі оподаткування» період з «01.03.2018» по «31.03.2018», а навпроти «ФО – на спрощеній системі оподаткування» — період з «01.04.2018» по «31.12.2018». Якщо ж підприємець став єдинником з дати його державної реєстрації, наприклад з 05.03.2018р., то у реквізиті «Тип платника та період перебування (місяць)….» слід вказати навпроти «ФО – на спрощеній системі оподаткування» період з «01.03.2018» по «31.12.2018».


Підприємець з червня 2018 року є пенсіонером за віком. Коли йому потрібно подавати Звіт з ЄСВ з типом «призначення пенсії» ? Чи потрібно подавати в такому випадку Звіт з ЄСВ за себе за 2018 рік?

ВІДПОВІДЬ: У такому випадку, на нашу думку, підприємцю потрібно подати 2 Звіти з ЄСВ за форму № Д5 за 2018 р.: перший — з позначкою типу звітності «призначення пенсії», другий — з позначкою типу звітності «початкова». Пояснимо детальніше.

Підприємці у разі призначення їм пенсії за віком зобов’язані протягом року подати форму № Д5 з позначкою типу звітності «призначення пенсії» за період до дати формування заяви на призначення пенсії (абз. 2 п. 10 розділу IV Порядку № 4352). Пенсійний фонд надає ДФС інформацію щодо підприємця, який став пенсіонером за віком, із зазначенням дати встановлення пенсії. Тож якщо підприємець отримав статус пенсіонера в червні 2018 р., він звільняється від сплати ЄСВ за себе починаючи з липня 2018 р.

2 Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435.

Як правило, працівники Пенсійного фонду на місцях радять фізособам-підприємцям подавати форму № Д5 з типом «призначення пенсії» одразу при зверненні за пенсією, адже його дані вони враховують при розрахунку суми пенсії.

Утім, якщо урахування до стажу місяців поточного року, за які сплачено ЄСВ — не принципове питання, з поданням звіту можна не поспішати й подати його за підсумками року. Головне – дотриматися вимог щодо строку, прописаного у абз. 2 п. 10 розділу IV Порядку № 435. Плюс такого підходу полягає в тому, що на кінець року підприємці, зокрема, на загальній системі оподаткування будуть достеменно знати свій річний оподатковуваний дохід, величина якого потрібна для заповнення гр. 3 таблиці 1 форми № Д5. А от як заповнити цю графу загальносистемникам у разі подання звіту посеред року законодавство не пояснює.

І ще один нюанс. Ні в Порядку № 435, ні в іншому нормативно-правовому акті не прописано, що у разі подання форми № Д5 з типом «призначення пенсії» підприємець звільняється від подання річного звіту за себе за ті місяці звітного року, протягом яких він ще сплачував ЄСВ.

Тому незалежно від дати подання форми № Д5 з типом «призначення пенсії», за підсумками року все одно окремо слід подати звіт з типом «початкова». При цьому у таблиці 1 такого Звіту в цілях нарахування ЄСВ потрібно заповнювати тільки ті місяці, за які підприємець повинен був сплачувати ЄСВ (у прикладі нашому випадку — січень–червень 2018 р), а в інших місяцях слід поставити прочерки (якщо звітність подається в паперовому вигляді) або нічого не вказувати (у разі звітування в електронній формі ).


Чи можна в графу 3 таблиці 1 форми № Д5 записати помісячно суми доходу, які були у єдинника у Книзі обліку доходів, якщо при цьому загальна сума у графі 3 таблиці 1 Звіту з ЄСВ дорівнює сумі доходу, заявленій у річній декларації з єдиного податку?

ВІДПОВІДЬ: Підприємець-єдинник у графі 3 таблиці 1 форми № Д5 записує самостійно визначену суму доходу, з якої він бажає сплатити ЄСВ. Тож ця сума може дорівнювати тим показникам, які мав суб’єкт господарювання у Книзі обліку доходів, а може і відрізнятися. Головне, щоб така сума в розрахунку на місяць була не менша мінімальної величини бази нарахування ЄСВ (для 2018 р. — 3723 грн) та не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ ( для 2018 р. — 55845 грн).

Таким чином, якщо зазначена в розрізі місяців у графі 3 таблиці 1 форми № Д5 за 2018 р. сума лежить в межах від 3723 грн до 55845 грн, то нема підстав хвилюватися (звісно, якщо єдинник хоче саме з такої суми сплатити ЄСВ). Цю помісячну суму слід записати і у гр. 4 таблиці 1 вказаного звіту. Далі, відштовхуючись від неї, потрібно визначити 22% єдиного внеску та записати отриманий результат у графу 6.

Якщо підприємець бажає заплатити до бюджету ЄСВ якнайменше, то у графи 3 та 4 йому доцільно вказати помісячно по 3723 грн.


У поданому Звіті з ЄСВ за формою Д5 підприємець у графі 3 таблиці 1 поставив «0». Чи потрібно виправляти помилку, якщо так, то як це зробити?

ВІДПОВІДЬ: У графі 3 таблиці 1 форми № Д5 не може стояти «0». Це помилка,  внаслідок якої  інформація про доходи не потрапить до реєстру застрахованих осіб. Тож відповідні місяці 2018 року фізособі-підприємцю не буде зараховано до страхового стажу. На цьому наголошують і спеціалісти Пенсійного фонду України3.

3 Див. роз’яснення ГУ ПФУ в Чернівецькій області — https://www.pfu.gov.ua/cv/80356-do-uvagy-pidpryyemtsiv-11-lyutogo-ostannij-den-podannya-richnoyi-zvitnosti-pro-dohody-ta-splatu-yesv-za-2018-rik/

Тому підприємцю слід якнайшвидше виправити помилку. Радимо це зробити до закінчення граничного строку подання зазначеної звітності (не пізніше 11.02.2019 р.). Для цього необхідно повторно подати річний Звіт до органів ДФС з правильними показниками, тобто заповнивши усі графи (у т.ч. графу 3) таблиці 1 форми № Д5.

Самостійне виправлення ФОП помилок у формі № Д5 після закінчення терміну його подання Порядком № 435 не передбачено. Помилки, що стосуються грошових показників (арифметична помилка, невірно порахована сума доходу/ЄСВ, невірно вказано код категорії застрахованої особи тощо) у формі № Д5 можуть бути виявлені при документальній перевірці і виправлені за її наслідками.

Підприємці, яким за результатами проведеної перевірки збільшено або зменшено зобов’язання, подають до контролюючих органів звіт за формою № Д6 (заповнюють таблицю з додатка 6 до Порядку № 435).

У зв’язку з цим податківці у роз’ясненні ZN043477 з підкатегорії 301.06.02 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua) зазначають: «ФОП має право самостійно, до проведення документальної перевірки контролюючим органом, подати заяву до контролюючого органу з проханням провести перевірку/звірку, у якій зазначити причину перевірки (помилка у Звіті за відповідний рік, яка саме помилка, причини її виникнення, правильні дані)».


Підприємець-єдинник у підсумковому рядку графи 3 таблиці 1 форми № Д5 за 2018 рік зазначив таку ж саму суму, що й в декларації з єдиного податку, а в розрізі місяців — 1/12 від цієї суми. У розрахунку на місяць вийшло 75 тис.грн. При цьому у графі 4 він записав 3723грн. Підкажіть, чи правильно заповнено графи 3 та 4 таблиці 1?

ВІДПОВІДЬ: Ні, підприємець неправильно заповнив зазначені графи. Єдинники самостійно визначають суму доходу, з якого вони бажають сплачувати ЄСВ. Ця сума у 2018 році повинна бути не меншою 3723 грн та не перевищувати 55845 грн. Її підприємець і записує у графу 3 таблиці 1 форми № Д5, а потім дублює у графі 4 цієї ж таблиці. Під час заповнення звітності з ЄСВ єдиннику не потрібно орієнтуватися на суми доходу, які він показав у Податковій декларації платника єдиного податку — фізичної особи – підприємця.

Тому радимо (чому — читайте у відповіді на попереднє запитання) у вказаній ситуації до закінчення граничного строку подання зазначеної звітності (не пізніше 11.02.2019 р.) повторно подати річний Звіт до органу ДФС уже з правильними показниками.


Фізособа зареєструвалася підприємцем 08.01.2018 р., а з лютого перейшла на єдиний податок (група 2). Підкажіть: у Звіті з ЄСВ за формою Д5 показувати період перебування на загальній системі з 08.01.2018 р. чи з 01.01.2018?

ВІДПОВІДЬ: У звітності з ЄСВ у реквізиті «Тип платника та період перебування (місяць)….» період перебування на відповідній системі оподаткування слід записувати у числовому форматі «Число. Місяць. Рік». При цьому в полі «Початок періоду» завжди має бути зазначене 01 число місяця, а в полі «Кінець періоду» зазначається останній календарний день місяця. Пояснюється це тим, що згідно з Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI єдиний внесок підприємцем сплачується за повний місяць.

Отже, в описаній ситуації навпроти «ФО – на загальній системі оподаткування» потрібно зазначити період з «01.01.2018» по «31.01.2018», а навпроти «ФО – на спрощеній системі оподаткування» — період з «01.02.2018» по «31.12.2018».


Декларація про майновий стан і доходи

У фізособи-підприємця, який перебуває на загальній системі оподаткування, у 2018 році не було витрат. Чи потрібно йому подавати додаток Ф2 до Податкової декларації про майновий стан і доходи, якщо він отримав за 2018 р. лише доходи від оренди нерухомого майна? Чи повинні бути однаковими суми в рядках 10, 10.3 та 10.7 зазначеної декларації?

ВІДПОВІДЬ: У даному випадку порядок заповнення Податкової декларації про майновий стан і доходи4 залежить від того, в якому статусі здавала фізособа майно в оренду — як звичайна фізособа чи як суб’єкт господарювання (підприємець на загальній системі оподаткування).

4 Форма затверджена наказом Мінфіну «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» від 02.10.2015 р. № 859.

Якщо майно здається в оренду в межах підприємницької діяльності, то інформація про доходи від оренди має потрапити до Книги обліку доходів і витрат, а далі ці дані слід вказати у додатку Ф2 до Податкової декларації про майновий стан і доходи. Потім цю ж суму доходу слід перенести у рядок 10.7 декларації. Якщо підприємець протягом 2018 р. не отримував більше ніяких доходів (наприклад — зарплати як працівник, доходи від продажу рухомого або нерухомого майна тощо), то розмір доходів, інформація про які потрапила в рядок 10.7, буде дорівнювати розміру доходів у рядку 10.

У разі, коли майно здавалося в оренду звичайною фізособою (тобто поза межами підприємницької діяльності, коли орендодавцем згідно з договором оренди виступає саме фізособа, а не суб’єкт господарювання – фізособа-підприємець), підприємець у додаток Ф2 до декларації записує інформацію про результати діяльності в статусі суб’єкта господарювання — з Книги обліку доходів і витрат, а інформацію про доходи від оренди, отримані ним як звичайною фізособою, записує в рядок 10.3 декларації. Потім у рядку 10 декларації підсумовуються показники усіх заповнених рядків 10.1-10.9 декларації.


У графу 6 рядка 10.7 Податкової декларації про майновий стан і доходи потрібно записувати всю суму нарахованого за 2018 рік ПДФО чи за мінусом сплачених до бюджету авансових платежів?

ВІДПОВІДЬ: У графу 6 рядка 10.7 декларації слід записати ту суму ПДФО, яку підприємець отримав у рядку 1.5 додатку Ф2 до декларації. Нагадаємо, що показник рядку 1.5 додатку Ф2 до декларації визначають як різницю між сумою податкових зобов’язань з ПДФО за 2018 р. (рядок 1.1 додатка Ф2) та сумою ПДФО, нарахованою і сплаченою за поданою раніше декларацією у зв’язку з припиненням підприємницької діяльності (рядок 1.2 додатка Ф2).

Тож, як бачите, у графу 6 рядка 10.7 Податкової декларації про майновий стан і доходи має потрапити вся сума ПДФО ПДФО, без зменшення на суму авансових платежів, які до подання декларації вважаються переплатою.


Чи потрібно підприємцю–загальносистемнику у Податкової декларації про майновий стан і доходи показувати суму допомоги, яку він отримав як особа, що набула статус внутрішньо переміщених осіб?

ВІДПОВІДЬ: Незважаючи на те, що йдеться про подання декларації фізособою-підприємцем, у вказаній звітності підприємець зобов’язаний показати усі одержані ним протягом звітного року доходу, а не лише від підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування. Таку вказівку підприємцю дає п. 177.11 ПКУ. Тож у декларації потрібно зазначити усі доходи, у т.ч. й у вигляді допомоги, наданої громадянам, що набули статус внутрішньо переміщених осіб.


Податкова декларація платника єдиного податку

Для єдинника другої групи в електронному кабінеті платника податків щодо розрахунків з бюджетом з єдиного податку відображалася у розрахунку на місяць сума, менша за 744,60 грн. Підприємець сплачував 744,60 грн. Підкажіть, яку суму потрібно зазначати у Податковій декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця?

ВІДПОВІДЬ: Розмір єдиного податку для підприємців другої групи  встановлено у межах 20% розміру мінзарплати (у 2018 р. —744,60 грн) у розрахунку на місяць. (п. 293.2 ПКУ). Тобто це верхня межа розміру єдиного податку. Але цей податок належить до числа місцевих податків, рішення про встановлення розміру яких  приймається та офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування (п. 293.2 ПКУ). Наприклад, у м. Боярка рішенням від 01.03.2018 р. № 41/1364 було встановлено єдиний податок для платників 2-ї групи у розмірі 17% розміру мінзарплати (3723грн × 17% = 632,91 грн). Тож цілком можливо, що органами місцевого самоврядування встановлено ставку нижче, ніж 20% від розміру мінзарплати. Саме тому в електронному кабінеті відображається сума, менша за 744,60 грн.

У розділі IIІ Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця5 слід записувати з поквартальним розбиттям фактичні щомісячні авансові внески з єдиного податку, які належать до сплати. Цей показник у розрахунку на один квартал дорівнює добутку ставки єдиного податку, встановленої на місяць у відповідному населеному пункті для 2-ї групи, та кількості місяців у кварталі. Наприклад, для м. Боярка цей показник дорівнює 1898,73 грн (632,91грн × 3).

5 Форму затверджено наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 578.

Під час заповнення декларації не потрібно зважати на фактично сплачену підприємцем протягом звітного року суму єдиного податку. Суми, сплачені понад встановлену ставку єдиного податку будуть відображені по особовому рахунку платника як переплата, які за заявою можна повернути або провести залік в рахунок майбутніх платежів з єдиного податку.


Форма № 1Ф

Як у формі № 1 ДФ показати переплату ПДФО?

ВІДПОВІДЬ: Ні графи, ні рядка для відображення надміру перерахованого ПДФО форма № 1ДФ не містить. Тож і показувати таку переплату там не потрібно. З цього приводу контролери у роз’ясненні ZN040396 з категорії 103.25 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua) зазначили: «Графа 4 «Сума перерахованого податку» податкового розрахунку за ф. 1ДФ в даному випадку повинна дорівнювати графі 4а «Сума нарахованого податку». При цьому, податковий агент має право на підставі поданої заяви повернути або врахувати в рахунок сплати наступних платежів тільки суму надміру сплаченого податку на доходи фізичних осіб, яка була перерахована до бюджету понад суму податкового зобов’язання».


 Чи потрібно у розділі ІІ форми № 1ДФ відображати виплати, які не оподатковуються ні ПДФО, ні військовим збором?

ВІДПОВІДЬ: На жаль, щодо того, чи потрібно відображати неоподатковувані ПДФО та військовим збором суми доходів (у т.ч. від підприємницької діяльності) у розділі ІІ форми № 1ДФ, податківці досі не мають єдиної точки зору. Так, в ІПК від 14.08.2017 р. № 1591/6/99-99-13-01-01-15/ІПК ДФСУ  стверджує: дохід, виплачений фізособі-підприємцю, який надав послуги (виконав роботи), потрібно показувати в рядку «Військовий збір», навіть якщо такий дохід не оподатковувався ні ПДФО, ні військовим збором. Водночас в листі ГУ ДФС у м. Києві від 10.11.2016 р. № 7431/П/26-15-13-02-15 говориться: в рядку «Військовий збір» потрібно записувати лише ті доходи, з яких утримується військовий збір. Тому з цього приводу підприємцю як податковому агенту доцільно звернутися за індивідуальною консультацією до податковому органу і заповнювати розділ ІІ форми № 1ДФ так, як йому порадять контролери.

Нагадаємо: не можуть біти притягнуті до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до індивідуальної податкової консультації, наданої йому у письмовій формі (п. 53.1 ПКУ).

Але в будь-якому разі безпечніше відображати у розділі ІІ всі доходи (як оподатковувані, так і неоподатковувані), оскільки так чи інакше вони потраплять до розділу І форми № 1ДФ.


 У формі № 1ДФ з ознакою доходу «157» потрібно указувати суму отриманого товару/послуги чи оплаченого?

ВІДПОВІДЬ: У формі № 1ДФ доходи з ознакою «157» відображають як при отриманні товарів або послуг від підприємця, так і при оплаті за них. Так, якщо від іншого підприємця товар отриманий і оплачений в межах одного кварталу, то щодо вказаного підприємця слід заповнити у розділі І форми № 1 ДФ один рядок, в якому потрібно заповнити наступні реквізити:

— графа «1» — номер за порядком;

— графа «2» — індивідуальний податковий номер;

— графа «3а» — суму нарахованого доходу;

— графа «3» — суму виплаченого доходу;

— графа «5» — ознаку доходу «157».

Коли підприємець отримав товар від іншого приватного підприємця у першому кварталі, а розрахувалося за нього, сплативши кошти, у другому, то такі операції потраплять у формі № 1ДФ як за перший, так і за другий квартал.

При цьому у першому кварталі слід заповнити показники в графах «1», «2», «3а», «5», а в другому кварталі — в графах «1», «2», «3», «5».


 Як відобразити у формі № 1ДФ суму лікарняних, якщо на підставі одного листка непрацездатності такі виплати були нараховані за місяці різних кварталів?

ВІДПОВІДЬ: Якщо хвороба працівника припала на місяці різних кварталів (наприклад, на вересень-жовтень 2018 р.) лікарняні слід відображати у формі № 1 ДФ з ознакою доходу «101» за той квартал, в якому їх було нараховано та/або виплачено. При цьому для цілей заповнення форми № 1ДФ не потрібно зважати на те, за місяці яких кварталів такі виплати нараховані.


Чи потрібно подавати форму № 1ДФ у разі надання підприємцем іншому підприємцю поворотної фінансової допомоги?

ВІДПОВІДЬ: Так, форму № 1ДФ у вказаному випадку потрібно подавати. Адже зазначена звітність подається за квартал, у якому були виплати фізособам та фізособам-підприємцям (пп «б» п. 176.2 ПКУ). Нагадаємо: сума поворотної фінансової допомоги, яка надається підприємцем іншій фізособі — підприємцю, відображається у формі 1ДФ з ознакою доходу «153». На цьому наголошують і контролери у роз’ясненні  ZN036446 з категорії 103.25 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua).

Автор: Алла КОРОЛЬ,

експерт з обліку та оподаткування

 

Онлайн-сервіс Liga:REPORT – це сучасний,  швидкий та простий інструмент для подання звітності до усіх держорганів.

Підприємці обирають Liga:REPORT тому що:

  • легко складати та подавати звіти до ДФС, ПФУ та Статистики навіть для неспеціалістів
  • доступ онлайн звідусіль
  • чат-підтримка
  • усі необхідні звіти в обраному
  • однакова ціна для ФОП-платників і неплатників ПДВ
  • миттєва онлайн-оплата: http://bit.ly/2IAmW4M

Найкраща ціна для ФОП – усього 337 грн на рік!

  • Категорії новин
  • Останні новини
  • Будьте в курсі