Уточнюємо «прибуткову» декларацію за 2017 рік

22.03.2018, 04:16

ПКУ передбачає декілька способів виправлення помилок, зроблених у декларації з податку на прибуток. У цій статті ми поговоримо про один із них – виправлення помилок у режимі уточнюючої декларації. А допоможе нам у цьому сервіс Liga:REPORT.

Спочатку нагадаємо: уточнюючими властивостями наділено саму декларацію з податку на прибуток. Така опція спрацьовує, якщо в полі «Уточнююча» поставити позначку «Х». У цьому випадку алгоритм заповнення її такий самий, як за звичайного складання «прибуткової» декларації.

За словами податківців, крім проставляння зазначеної позначки в уточнюючій декларації, потрібно також внести й інші відомості, зокрема (див. роз’яснення з розділу 102.23.02 «ЗІР»):

 • у полях 2 та 3 зазначають звітний податковий період, що уточнюється. При цьому базовий період необхідно вказати той, який зазначено в декларації, що виправляється;
 • поля 4 – 9 шапки декларації заповнюють у звичайному для декларації порядку;
 • у рядках 1 – 25 табличної частини декларації вказують правильні показники, що підлягають декларуванню в уточнюваному періоді. Інакше кажучи, у рядках «уточненки» повторюють усі правильні показники, які вже було відображено, а в рядках, де припустилися помилки, указують відкориговані дані.

Далі визначаємо суму збільшення (зменшення) задекларованих раніше податкових зобов’язань, з урахуванням такого:

 • якщо в результаті виправлення помилки сума податкових зобов’язань змінилася, то заповнюємо уточнюючу декларацію в частині «Виправлення помилок» (вносимо дані до рядків 26 – 34);
 • якщо ж у результаті виправлення помилки податкові зобов’язання збільшилися, то потрібно записати суму збільшення в рядки 26, 27 або 31 «уточненки» й одночасно нарахувати тривідсотковий штраф, записавши його суму в рядок 30 або 34.

Зверніть увагу! Якщо після граничного строку сплати податкових зобов’язань за помилковою декларацією минуло 90 к. дн. і прибутківець вирішив самостійно розрахувати пеню, то записати її розмір потрібно в рядку 29 або 33.

Крім цього, разом з уточненою декларацією доведеться подавати й додатки, причому незалежно від того, змінилися в результаті виправлення помилки раніше відображені в них показники чи ні.

Це випливає з абз. 3 п. 46.1 ПКУ, який чітко говорить, що додатки до податкової звітності є її невід’ємною частиною. Таким чином, якщо в уточненій декларації заповнено якийсь рядок, що «тягнеться» із додатка, то такий додаток теж потрібно заповнити, незалежно від того, чи стосувалася його помилка, яку виправляємо. Винятком у цьому випадку буде хіба що додаток ВП – його з «уточненкою» подавати не треба (див. роз’яснення з розділу 102.23.02 «ЗІР»).

Як і в разі стандартного декларування, перелік додатків, які подаємо разом з уточненнями, відмічаємо в спецполі наприкінці основної частини декларації.

Зверніть увагу! Якщо в помилковій декларації було проставлено позначку в полі «Наявність рішення» про відмову від коригувальних різниць і після виправлення дохід не перевищив 20 млн грн, то й в уточненій декларації потрібно повторити цю позначку, записавши, звичайно, реквізити розпорядчого документа, на підставі якого прийнято таке рішення (див. роз’яснення з розділу 102.23.02 «ЗІР»).

У разі виявлення помилок і у фінансовій звітності, яка є додатком до декларації та її невід’ємною частиною, платник податків повинен подати виправлену фінансову звітність разом з уточнюючою декларацією.

Водночас, якщо помилка, яку виправляють, не вплинула на показники фінзвітності за період, що підлягає виправленню, то, на думку податківців, подавати її наново разом з уточненою декларацією не потрібно (див. роз’яснення з розділу 102.23.02 «ЗІР»).

І хоча в цьому разі фінзвітність з «уточненкою» фактично не подається, усе ж позначки про наявність таких додатків варто поставити, адже в такому випадку досягається лише підтвердження факту наявності тих додатків, які вже є в базі ДФС.

Майте також на увазі, що, крім указаних додатків, платник має право скористатися нормами п. 46.4 ПКУ й разом з «уточненкою» подати додаткові пояснення щодо виправлення помилки (у довільній формі). Звісно, у такому випадку також потрібно поставити позначку в спецполі.

Тепер перейдімо безпосередньо до прикладу.

Приклад. У підсумковій звітності за 2017 рік (і фінансовій, і податковій) підприємство помилково відобразило завищені витрати на суму 12000,00 грн. Помилку було виявлено 19 березня 2018 р., тобто після граничного строку подання декларації, що припав на 1 березня 2018 р. Для виправлення помилки підприємство вирішило подати уточнюючу декларацію.

За результатами розрахунків:

– донараховане зобов’язання становить 2160,00 грн (12000 х 18 % = 2160, 00);

– сума самоштрафу – 64,80 грн (2160,00 х 3 % = 64,80); для цілей декларації, показники в якій вказуються у гривнях без копійок, зазначають округлену суму, тобто 65 грн.

Для формування уточнюючої декларації потрібно зайти в розділ «Податкова звітність» та обрати необхідну форму з переліку (у нашому випадку для «квартальника» – J0100116).

Виконуючи вказані вище інструкції, заповнюємо реквізити й показники основної частини та відповідні додатки до неї.

Далі повторюємо всі раніше відображені показники з урахуванням відкоригованих сум.

<…>

Після цього показуємо відповідні виправлення й ставимо позначки про додатки.

 

Разом з уточненою декларацією платник відображає правки й у пов’язаних додатках, дані з яких «перекочовують» в основну частину.

 

<…>

<…>

<…>

Заповнивши всі необхідні дані, зберігаємо форму, підписуємо й відправляємо до ДФС.

Залишайтеся пильними та вдалого Вам звітування із сервісом Liga:REPORT.

Liga:REPORT – інноваційний та безпечний онлайн-сервіс для бухгалтерів. Ось лише декілька причин, чому нас обирають професіонали:

 • безпека: не потребує додаткових завантажень ПЗ та оновлень;
 • мобільність: доступ до сервісу із будь-якого комп’ютера з виходом в мережу Інтернет;
 • упевненість: Liga:REPORT інтегрована з найповнішою структурованою базою нормативно-правових актів України компанії ЛІГА:ЗАКОН, яка вже 26 років здійснює повноцінну правову підтримку бізнесу, влади та суспільства. Це дає змогу бухгалтерам безпосередньо в сервісі бачити потрібну інформацію.

Автозаповнення, підтримка професіоналів ЛІГА:ЗАКОН у режимі 24/7, довідники “Контрагенти”, “Працівники”, “Номенклатура”, прості алгоритми й підказки під час заповнення, автоперевірка – усе це не лише заощаджує час, а й страхує бухгалтера від помилок під час заповнення звітності.

Долучайтесь! Перші 7 днів – безкоштовно.

Корисна стаття?

Раді, що допомогли вам. Підпишіться на електронну розсилку новин з питань звітності. Ми не турбуватимемо вас частіше, ніж раз на 2 тижні.

Напишіть нам чому так сталося. Ми спробуємо вам допомогти.

 • Категорії новин
 • Останні новини
 • Будьте в курсі