Підприємницька діяльність: оподаткування, звітність, ЄСВ  

Легкозвітність для ФОП

 

Звітуйся – не турбуйся!

Підготували добірку відповідей на найбільш поширені запитання Фізичних осіб – підприємців про податки та звітність.  Щоб паперові питання не стояли на заваді зростання вашого бізнесу.

 

Чи може ФОП сплачувати ЄСВ готівкою? ЄСВ сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів із його банківського рахунка.

Проте ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування і не мають банківського рахунка, сплачують ЄСВ шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв’язку.

При цьому нормами чинного законодавства не передбачено відповідальності ФОП, які сплачують ЄСВ шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв’язку, маючи банківський рахунок.

Підпункт 2 пункту 2 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449.

 

Як ФОП отримати довідку про відсутність заборгованості з ЄСВ?

Довідку про наявність/відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску ФОП може безоплатно отримати в органах ДФС. Для цього платник може звернутися до органу ДФС за основним місцем обліку із заявою довільної форми. Така довідка, зокрема, знадобиться для отримання допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.
Як оформлюються й обчислюються лікарняні та декретні для ФОП? За лікарняними й декретними ФОП самостійно звертаються до органів соцстраху. До робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем реєстрації необхідно подати заяву-розрахунок, до якої з метою контролю за використанням коштів Фонду слід додати:

· копію заповненого листка непрацездатності;

· довідку з територіального органу ДФС про сплату ЄСВ або копії квитанцій про сплату ЄСВ за розрахунковий період;

· письмове повідомлення про відкриття окремого поточного рахунка для фінансування матеріального забезпечення.

Для призначення матеріального забезпечення ФОП має оформити рішення уповноваженого із соціального страхування про призначення допомоги.

Одним із важливих моментів у призначенні лікарняних і декретних є визначення їх розміру. Зокрема, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами надається в розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) і не залежить від страхового стажу. У разі тимчасової непрацездатності необхідно обчислити страховий стаж, залежно від якого і надаються лікарняні.

Статті 21 і 24 Закону України № 1105. Порядок від 26.09.2001 р. № 1266.

Чи має ФОП проводити коригування середнього заробітку працівників? Фізособи-підприємці мають проводити коригування середнього заробітку в разі підвищення посадових окладів найманих працівників. Якщо фізична особа – підприємець не має можливості провести коригування середньої зарплати на коефіцієнт підвищення посадових окладів (тарифних ставок), то приймається рішення про зменшення коефіцієнта коригування, виходячи з фінансової спроможності.

Рішення про зменшення коефіцієнта коригування у зв’язку з фінансовими можливостями оформлюється наказом, який обов’язково має бути погоджено з профспілковим комітетом або іншим уповноваженим представляти інтереси працівників органом.

Коефіцієнт, на який необхідно провести коригування виплат, обчислюється шляхом ділення окладу (тарифної ставки), установленого після підвищення, на оклад (тарифну ставку), який працівник мав до підвищення.

Постанова КМУ від 08.02.1995 р. № 100.

Лист Мінсоцполітики від 10.05.2018 р. № 766/0/101-18.

Чи діють «старі» зобов’язання підприємців після нової реєстрації? Нова реєстрація фізичної особи – підприємця не припиняє її зобов’язань, що виникли під час провадження підприємницької діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов’язань і застосування санкцій за їх невиконання.

Це саме правило поширюється на обов’язкове застосування РРО для ФОП – платників єдиного податку другої групи, обсяг доходу яких протягом календарного року перевищив 1000000 гривень. Якщо ФОП до припинення підприємницької діяльності (переходу на сплату інших податків і зборів) перевищив цю суму, навіть після перереєстрації платником єдиного податку, він зобов’язаний застосувати РРО у всіх наступних податкових періодах протягом їх реєстрації незалежно від подальших змін обсягів доходу.

Роз’яснення ГУ ДФС у Запорізькій області в ІПК від 21.06.2018 р. № 2752/ІПК/08-01-13-02-08.

Інтернет-торгівля: чи потрібен РРО? Якщо оплата товарів/послуг здійснюється через Інтернет, необхідно мати РРО. Реєстрація РРО відбувається на загальних підставах за адресою розміщення інтернет-магазинів, а в разі доставки власною кур’єрською службою можна зареєструвати РРО на транспортний засіб, яким здійснюється доставка.

Водночас у разі здійснення розрахунків виключно в безготівковій формі (із розрахункового рахунка на розрахунковий рахунок) застосування РРО є необов’язковим.

ІПК ДФСУ від 14.09.2017 р. № 1961/6/99-99-14-05-01-15/ІПК.

Підприємець працює в декількох областях: як сплачувати єдиний податок? Єдиннику I або II групи вибір місця провадження господарської діяльності дасть змогу оптимізувати сплату податку, залежно від рішення місцевої ради про розмір єдиного податку. Фіксовані ставки єдиного податку встановлюють органи місцевого самоврядування для ФОП, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, із розрахунку на календарний місяць:

1) для I групи у межах до 10 % розміру прожиткового мінімуму;

2) для II групи – у межах до 20 % розміру мінімальної заробітної плати.

Для ФОП III групи ставки єдиного податку встановлюються у відсотках від отриманого доходу. Тому не має значення, на якій території він працює.

Пункт 293.2 ПКУ.

Для підготовки матеріалів використовувалися матеріали видання «Інтерактивна Бухгалтерія», роз’яснення податківців та чинне законодавство.

 

Нагадуємо!

До 15 грудня ви можете взяти участь у спільному дослідженні Європейської Бізнес Асоціації, проекту підтримки малого бізнесу Unlimit Ukraine та компанії ЛІГА:ЗАКОН.

Індекс настроїв малого бізнесу має на меті визначити найбільш проблемні точки малого бізнесу, відстежувати зміни бізнес-клімату в Україні та умови для розвитку підприємців

Чекаємо на ваші відповіді!

 

 

 

Корисна стаття?

Раді, що допомогли вам. Підпишіться на електронну розсилку новин з питань звітності. Ми не турбуватимемо вас частіше, ніж раз на 2 тижні.

Напишіть нам чому так сталося. Ми спробуємо вам допомогти.

  • Категорії новин
  • Останні новини
  • Будьте в курсі