Критерії ризиковості для блокування податкових накладних: що змінилося з 08.08.2019

30.08.2019, 12:46

За матеріалами бухгалтерського сервісу

Інтерактивна бухгалтерія

 

Хоча у судових залах тривають спори стосовно законності права ДФСУ встановлювати підстави для блокування податкових накладних — податківці вкотре ним скористалися, й освіжили критерії ризиковості  листами ДФС від 07.08.2019 р. № 1962/99-99-29-01-01 та № 1963/99-99-29-01-01 (далі — Лист № 1962 та Лист № 1963 відповідно).
Добро на використання оновлених критеріїв фіскали отримали від Мінфіну України (див. його лист від 06.08.2019 р. № 26010-06-5/2011). Ці критерії, за словами контролерів, уведені в дію 08.08.2019.
Що ж підкоригувало головне податкове відомство в критеріях ризиковості платника податку, критеріях ризиковості здійснення операції та показниках, за якими визначають позитивну податкову історію платника ПДВ, розглядаємо у матеріалі.

Передусім нагадаємо: за приписами п. 10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабміну України від 21.02.2018 р. № 117 (далі — Порядок № 117), ДФС делеговано право визначати:

 • критерії ризиковості платника податку;
 • критерії ризиковості здійснення операцій;
 • перелік показників, за якими визначають позитивну податкову історію платника податку.

Водночас Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 05.06.2019 р. у справі № 826/12108/18 визнав протиправним і нечинним, зокрема, п. 10 Порядку № 117 як такий, що суперечить вимогам п. 201.16 ПКУ. Але Кабмін та ДФСУ не погодилися із цим рішенням, і подали апеляцію. Тому наразі дане рішення не набрало чинності.

До запровадження оновлених критерії ризиковості Листами № 1962 та № 1963 ДФСУ застосовувала:

 • критерії ризиковості платника та критерії ризиковості здійснення операції, які було встановлено листом ДФСУ від 05.11.2018 р. № 4065/99-99-07-05-04-18 (далі — Лист № 4065). Щоправда, Окружний адміністративний суд м. Києва в рішенні від 26.04.2019 р. № 640/1240/19 визнав Лист № 4065 таким, що не підлягає виконанню. Проте нині рішення не набрало законної сили, оскільки ДФСУ подала апеляцію;
 • перелік показників, що визначають позитивну податкову історію платника податку, наведених у листі ДФСУ від 21.03.2018 р. № 960/99-99-07-18.

Отже, поки представники Феміди не поставили жирної крапки в питанні законності застосування критеріїв ризиковості, установлених листами ДФСУ, система блокування податкових накладних працює, ґрунтуючись на них. То які ж зміни внесли податківці в оновлені критерії, розгляньмо далі.

Критерії ризиковості платника податку

На першому етапі моніторингу перевіряють платника ПДВ, що склав податкову накладну/розрахунок коригування (далі — ПН/РК), за критеріями ризиковості платника податку. І якщо ПДВшник відповідає хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку, він отримує статус ризикового платника, і всі його ПН/РК блокують (п. 6 Порядку № 117).

Докладніше про це читайте к статті «Критерії ризиковості для блокування ПН/РК і показники позитивної податкової історії платника від ДФСУ» (№ 110/2019).

Тут зміни торкнулися лише п. 1.6 Критеріїв, яким керуються регіональні комісії (комісії Головних управлінь ДФС в областях, м. Києві й Офісі великих платників ДФС), які розглядають питання щодо встановлення ризиковості платника податків.

По-перше, прибрали ознаку, за якою назвати ризиковим контролери могли будь-якого платника, що має менш ніж 3 місяці ПДВшного стажу.

По-друге, уточнили, що до зони ризику потрапляють ПДВшники, у яких керівник і/або головний бухгалтер, і/або особа, що має право підпису, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, яка знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, зважаючи на Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 р. № 1207-VII. Дані беруть із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців і громадських формувань.

Раніше йшлося про таку реєстрацію (перереєстрацію) власне платника ПДВ, а не його посадових осіб.

По-третє, переписали останню ознаку з п. 1.6 Критеріїв. Мабуть, найбільш дискусійну та неоднозначну. Порівняймо її редакції в таблиці 1.

Таблиця 1

Було

Стало

Наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником В органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома в процесі поточної діяльності під час реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, указаної в поданій на реєстрацію ПН/РК

Як бачимо, у свіжій ознаці окреслено джерела, з яких контролери мають отримувати інформацію, що свідчить про ризиковість операції. Та головне — сфокусували на ризиковості конкретної господарської операції платника, яка міститься в поданій на реєстрацію ПН/РК. Тобто ці зміни мають додати конкретики й обґрунтованості під час включення регіональними комісіями платників ПДВ до переліку ризикових.

Критерії ризиковості здійснення операцій

Як відомо, коли ПН/РК відповідають критеріям ризиковості здійснення операції (крім ПН/РК, складених платником ПДВ із позитивною податковою історією), їх реєстрацію призупиняють.

Завдяки змінам з’явився новий критерій.

А саме: операцію вважають ризиковою, якщо РК на зменшення податкових зобов’язань до ПН, виписаної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника ПДВ, складений та поданий на реєстрацію в ЄРПН у термін, що перевищує 14 календарних днів з дня складання ПН, зареєстрованої в ЄРПН без порушень граничних строків реєстрації (п. 2.6 Критеріїв).

Перелік ризикових товарів та послуг істотно збільшився. Тепер він містить 106 позицій (раніше їх було тільки 64).

У таблиці 2 (див. тут) наведемо оновлений перелік таких товарів, де зеленим кольором виділено нові позиції.

Водночас із Переліку зникли такі позиції:

41.00

Будівлі та будування будівель

49.20

Перевезення вантажі в залізничним транспортом

49.41

Перевезення вантажів дорожніми транспортними засобами

52.29

Послуги допоміжні щодо транспортування, інші

68.20

Послуги щодо оренди й експлуатування власної чи взятої у лізинг нерухомості

Якщо операція ризикова, але в платника ПДВ позитивна податкова історія, його ПН/РК не блокують.

Показники позитивної податкової історії платника

Тут у показниках й умовах трьох критеріїв прибрали прив’язки до конкретних років, тобто зробили формулювання більш універсальними.

Далі наведімо ті критерії, які підкоригували.

Зокрема, платниками з позитивною податковою історією вважають платників ПДВ, у яких:

 • залишкова вартість основних засобів становить понад 1 млн грн. Але за умови, якщо з початку попереднього року керівник і засновник не змінювалися;
 • наявні власні (право власності/користування), орендовані земельні ділянки понад 200 га включно або наявні орендовані земельні ділянки комунальної та/або державної власності площею не менш як 0,5 га (станом на 1 січня поточного року), що задекларовані до 20 лютого поточного року;
 • сплата ЄСВ на одного працюючого перевищує суму ЄСВ із мінімальної заробітної плати в 1,5 раза за останні 12 місяців за умови, якщо з початку попереднього року керівник і/або засновник не змінювалися.

Нагадаємо: із позитивною податковою історією вважають платника ПДВ, якщо він відповідає хоча б одному з 8 критеріїв, установлених Листом № 1963.

Як довго пропрацюють оновлені критерії та показники, над законністю яких нависає дамоклів меч у вигляді судових спорів, сказати важко. Тож, поживемо — побачимо.

Ольга КЛЕБАН,

експерт з обліку й оподаткування

Liga:REPORT – повний спектр можливостей для платників ПДВ:

Архів за лічені хвилини; реєстраційний ліміт в СЕА ПДВ; звірка з ЄРПН; автозаповнення; перевірка контрагентів; масова перевірка ПН/РК, АН/РК, ТТН на наявність помилок; консолідація Декларації з ПДВ та унікальна функція – контроль ризиків блокування ПН. 

Спробуйте!

 • Категорії новин
 • Останні новини
 • Будьте в курсі