Актуальні питання з ЄСВ

29.08.2018, 03:38

З 1 вересня поточного року платники податків подаватимуть звітність з єдиного внеску за новою  формою. Звітність потрібно буде подавати до 20.09.2018 за серпень 2018 року. Пропонуємо вам переглянути що саме змінилося, переглянувши статтю : ЄСВ-звітність за оновленим форматом: що нового?

 

У цьому ж матеріалі ми розглянемо низку найбільш поширених запитань:

Як у таблиці 1 звіту з ЄСВ вказувати кількість осіб, які виконували роботи за ЦПД

Яким чином визначається показник «Кількість осіб, які виконували роботи (надавали послуги) за договорами цивільно-правового характеру» таблиці 1 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого ЄВ, якщо договір укладено в одному місяці, а виплата винагороди відбудеться в іншому?

При визначенні показника «Кількість осіб, які виконували роботи (надавали послуги) за договорами цивільно-правового характеру» таблиці 1 додатка 4 звіту з ЄСВ, враховуються особи, які уклали договори цивільно-правового характеру, починаючи з місяця укладання договору.

При цьому даний показник заповнюється у всіх звітних місяцях, протягом дії договору цивільно-правового характеру, незважаючи на те, в якому місяці відбувається виплата винагороди за таким договором.

Особам, які працюють за ЦПД присвоюється код категорії 26.

Значення графи 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових/цивільно-правових відносинах, проходження військової служби протягом звітного місяця» таблиці 6 додатка 4 відповідає кількості календарних днів від 1-го до 31 (28, 29, 30) залежно від кількості календарних днів у місяці. Якщо початок трудових відносин збігається з першим числом місяця та відсутній факт звільнення застрахованої особи у звітному періоді (закінчення цивільно-правових відносин), то значення графи 15 завжди дорівнює кількості календарних днів у місяці. Однак, у разі наявності факту звільнення, показник відповідає кількості календарних днів тривалості трудових відносин у звітному місяці з урахуванням дня звільнення.

У таблиці 6 додатка 4 в реквізиті 15 заповнюється та зазначається кількість календарних днів перебування в цивільно-правових відносинах або відповідно до акту наданих послуг (залежно від виду цивільно-правового договору) і зазначається щомісячно незалежно від того, чи були нарахування.

Як у звіті з ЄСВ вказувати кількість застрахованих осіб

Показник «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення)» зазначається в основних реквізитах заголовної частини таблиці 1 додатка 4 (Звіт з ЄСВ). Він включає осіб, за яких подаються вiдомостi до системи персонiфiкованого облiку.

Так, в таблиці 6 додатка 4 (Звіт з ЄСВ) персоніфіковано по кожному працівникові відображається сума нарахованої зарплати, винагороди за виконану роботу (надані послуги) за ЦПД, допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

На одну застраховану особу допускається декілька записів у таблиці 6 додатка 4, якщо, зокрема, протягом одного звітного періоду застрахованій особі нарахування здійснювалися за поточні та майбутні (відпускні, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами), за минулі (лікарняні, тимчасова непрацездатність та перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами та нарахування сум зарплати (доходу) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, а також за відпрацьований час після звільнення з роботи або згідно з рішенням суду — середня заробітна плата за вимушений прогул) періоди .

Проте, працівнику чи іншій фізичній особі, у зв’язку з відпусткою без збереження зарплати, перебуванням повний місяць на лікарняному, який буде оплачено в наступному місяці, чи відсутністю доходу, оскільки відпускні були нараховані в попередньому місяці, у таблиці 6 додатка 4 зазначаються тільки кількість днів, відповідно до показника «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення)» таблиці 1 додатка 4 такі особи не включаються.

ФОП подав звіт з ЄСВ не за встановленою формою: який штраф

У податківців запитали, яка відповідальність застосовується до ФОП, який протягом року своєчасно сплачувала ЄВ, але подала річний звіт не за встановленою формою?

За подання не за встановленою формою звіту з ЄСВ відповідно до п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ податківці накладуть штраф в розмірі 10 НМДГ (170 грн).

Ті самі дії, вчинені платником єдиного внеску, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 60 НМДГ (1020 грн).

Крім того, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу — підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, у розмірі від 30 до 40 НМДГ (від 510 до 680 грн) (ст. 1651 КпАП).

Повторне порушення протягом року тягне покарання у вигляді штрафу від 40 до 50 НМДГ.

Як добровільно сплачувати ЄСВ?

Особи, звільнені від сплати єдиного внеску на підставі ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ, можуть його сплачувати, самостійно визначаючи базу нарахування ЄСВ. У цьому разі вони формують і подають до органів доходів і зборів звіт самі за себе у загальному порядку. (Так, як це передбачено для відповідної категорії платників ЄСВ (абз. 3 п. 3 р. ІІІ Порядку № 435).

Перелік документів, необхідних для укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, передбачено п.п.1 п. 2 розділу V Інструкції про порядок нарахування і сплати ЄСВ, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449 (далі – Інструкція № 449).

Всі платники, які мають право на добровільну сплату ЄСВ з деяких видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, подають до фіскальних органів за місцем проживання:

  • заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування або про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата ЄСВ) за формою згідно з додатком 3 до Інструкції № 449;
  • копію трудової книжки (за наявності);
  • виписку з системи персоніфікованого обліку (ОК-5);
  • копію документа, що посвідчує особу.

Крім того, члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (одночасно на пенсійне, на випадок безробіття, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності), надають також документ, що підтверджує їх членство у такому господарстві (абз. 2 п. 1 р. V Інструкції №449).

 

За матеріалами видання «Інтерактивна бухгалтерія» — єдиного бухгалтерського сервісу, який щоденно надає 100% необхідної, корисної й завжди актуальної інформації.  

 

Категорія: Всі новини | Думка експерта

Мітки:

  • Категорії новин
  • Останні новини
  • Будьте в курсі